Cumhurbaşkanı Radev, Kore Cumhuriyeti Başbakanı ile görüştüPerşembe, 26 Ekim 2017

Cumhurbaşkanı Radev, Kore Cumhuriyeti Başbakanı ile görüştü Cumhurbaşkanı Rumen Radev, dün Bulgaristan'ı resmi ziyarette bulunan Kore Cumhuriyeti Başbakanı Li Nak-yon ile görüştü. Görüşmeden sonra basına açıklamalarda bulunan Li Nak-yon, "Kore Cumhuriyeti, Bulgaristan'ın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'na (OECD) katılmasını destekliyor. Bundan hem Bulgaristan, hem (OECD) kazanacaktır" diye kaydetti.

Bulgaristan ziyareti, Kore Başbakanı Li Nak-yon'un 2017 yılında göreve başlamasından sonra ilk dış ziyaretidir. Cumhurbaşkanlık konutunda yapılan görüşmede Cumhurbaşkanı Radev, ülkemizin kısa sürede OECD'ye kabul edilmesi ve Kore ile ticari hacmin artırılması ve ekonomik ve yatırım işbirliğinin derinleştirilmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı, "İki ülke arasındaki ticaret hacmi 200 milyon dolar ve bilgi teknolojileri, otomotiv endüstrisi ve karşılıklı çıkar sağlayan alanlarda ortaklığın derinleştirilmesiyle önemli ölçüde artırılabilir" diye altını çizdi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı, sonrasında savunma alanında işbirliğin genişletilmesi üzere 2018 yılında ülkemizin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Savunma Ekipmanları Fuarı'na Koreli iş adamlarını davet etti.

Kore Başbakanı'nın ifadelerine göre Güneydoğu Avrupa'da stratejik konumuyla, yatırımcılar için elverişli vergi politikası ve nitelikli beşeri sermayesiyle Bulgaristan'ın Koreli şirketlerin Avrupa ortak pazarına açılan kapısı haline gelme potansiyeli var.

Radev, "Bulgaristan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı kapsamında AB ile Kore arasında stratejik ortaklığın derinleştirilmesinden yana olacak" diye vurguladı. Kore Cumhuriyeti, AB'nin ortaklık ve işbirliği yapılması ve serbest ticaret yapılmasına ilişkin sözleşmeler imzaladığı Asya kıtasında bulunan tek devlettir.

Görüşmede Kore Cumhuriyeti Başbakanı Li Nak-yon, Bulgaristan'a Kore Yarımadası'ndaki duruma uzun vadeli ve sürdürülebilir bir çözüm sağlamaya yönelik ilkeli ve tutarlı politikası için teşekkür ederek, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında AB'nin dış politika öncelikleri arasında yer alması çağrısında bulundu. Bununla ilgili olarak Li Nak-yon, Bulgaristan'ın Balkanlarda istikrarın sağlanmasında önemli rol oynadığının ve bu konuda kıymetli deneyimini Kore Cumhuriyeti ile paylaşma imkanı olduğunun altını çizdi.

Bulgaristan Devlet Başkanı, Kore'yi ziyaret etme davetini kabul ederek, Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'i ülkemizi ziyaret etmeye davet etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER