Cumhurbaşkanı Radev, Kuzey Makedonyalı Bulgarlarla görüştüPerşembe, 22 Temmuz 2021

Cumhurbaşkanı Radev, Kuzey Makedonyalı Bulgarlarla görüştü

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Kuzey Makedonya’dan Bulgar asıllı Sivil Demokratik Birliği Partisi Başkanı Petır Kolev ve parti yönetiminde yer alan Georgi Trendafilov ile Cumhurbaşkanlığı konutunda gerçekleştirdiği görüşmede, “Bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli bir olumlu adım, yeni bir aşama olduğuna inanıyorum. Diyalog her iki ülkenin vatandaşlarının ortak çıkarınadır. Başbakan Zoran Zaev'in diyaloğu yeniden tesis etme çabalarını takdir ediyorum, ancak kurumları ve siyasi partileri yeni sorunlar yaratmaya değil, potansiyelleri gerçekleştirmeye teşvik etmek için ilk adımları atma zamanı geldi” dedi.

Radev, “İki ülke arasında her düzeyde doğrudan diyalog, ülkelerimiz arasındaki açık sorunların çözümü için son derece önemlidir ve AB’ye tam üyelik hedefine ulaşmanın yanı sıra Kuzey Makedonya'nın üyelik müzakerelerinin başlaması için ön koşul olan Kopenhag kriterlerini karşılamanın bir alternatifi yoktur. Ortak çabalarla ilerleme kaydedilebilir, çünkü Bulgaristan, Kuzey Makedonya'nın AB entegrasyonu ile en çok ilgilenen ülkedir ve yakında iyi komşuluk ilişkilerinin iyi sonuçlar vermesini bekliyoruz” diye ekledi.

Bulgarlara karşı ayrımcılığa son verilmesini, tarih ders kitaplarında, müzelerde, halka açık yerlerde kullanılan nefret söylemlerinin terk edilmesini talep eden Cumhurbaşkanı, “Kuzey Makedonya’da ayrımcılığın sona ermesi ve Bulgarların haklarına saygı gösterilmesi, Kuzey Makedonya’nın Avrupa ülkelerinin olgunluğuna sahip bir ülke olduğunun bir işareti olacaktır. Orada 120 000'den fazla kişi Bulgar pasaportuna sahip. Bulgaristan'daki kurumların onların sorunlarının çözümünde çok daha aktif olmalarını ve ülkelerimizin dinamik bir ortaklığa sahip olmalarını bekliyorlar. Bugünkü görüşmemiz, ortak Avrupa’nın geleceği için uygulanabilir çözümler arayışında önemli bir adımdır” dedi.

Kendisine böyle bir görüşme fırsatı verildiği için minnettarlığını dile getiren Petır Kolev, “30 yıl sonra Kuzey Makedonya'da yaşayan Bulgarların Sofya ile Üsküp arasındaki gergin ilişkiler hakkındaki görüşlerini en iyi ve samimi şekilde dinleyen ilk Bulgar devlet adamı siz oldunuz” diyerek Cumhurbaşkanını tebrik etti. Kolev, “Kökenleri Bulgar olan binlerce Kuzey Makedonya vatandaşı, ülkenin AB ile müzakerelere başlayacağı günü sabırsızlıkla bekliyor. Bunun, Sofya’daki resmi makamlarla, Bulgar siyasi faktörleriyle açık, samimi ve kardeşçe bir görüşme olmadan olması mümkün değil, kendini Bulgar olarak tanımlayan kişilere yönelik ayrımcılık devam ederse, toplum olarak öne çıkan nefret söylemlerine karşı çalışmazsak bu mümkün olmaz... Bizler siyasi bir oluşum olarak, çalkantılı dönemi bir an önce atlatmak ve AB ile müzakerelere başlamak için çözümler aramaya hazırız” diye konuştu.

Kolev, sorunları nasıl çözebilecekleri konusunda görüşlerini paylaşmak üzere Makedonya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile resmi görüşme talep etmeye kararlı olduklarını duyurdu. Kolev, “Kuzey Makedonya vatandaşları, bu sorunların üstesinden gelmek ve dinamik entegrasyon için birçok fırsat ve köprüden biri olabilir, azimli bir toplumda bireylerin hakları uğruna mücadele etmesi normaldir” dedi.

Radev, Kolev’e iyi niyetli olduğuna ve Kuzey Makedonya'nın üyelik müzakerelere başlaması için mümkün olan her şeyi yaptığına dair güvence verdi.


DİĞER HABERLER