Cumhurbaşkanı Radev, Mısırlı mevkidaşı Sisi ile bir araya geldiÇarşamba, 27 Mart 2019

Cumhurbaşkanı Radev, Mısırlı mevkidaşı Sisi ile bir araya geldiMısır'ı ziyarette bulunan Devlet Başkanı Rumen Radev, dün Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi ile bir araya geldi. İki ülkenin devlet başkanları, Bulgaristan ve Mısır'ın, uzun süren bir krizin ortasında bulunan bölgeye yakın olduğu ve Orta Doğu'da istikrarı güçlendirme ve organize suç, yasadışı göç, radikalleşme ve terörle mücadele çabalarında doğal müttefikler olduğu görüşü etrafında birleştiler.

Cumhurbaşkanı Radev, Mısırlı mevkidaşı Abdülfettah el Sisi'nin daveti üzerine Mısır Arap Cumhuriyeti'ne resmi ziyarette bulunuyor.

Radev," Mısır'a en yakın Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden biri olan Bulgaristan, bölgedeki ülkelerin ve Mısır'ın sesinin Avrupa'da daha kuvvetli duyulması yönde çalışmaya devam edecek. Çünkü Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki durum AB'nin istikrar ve güvenliğine bağlıdır" diye vurguladı.

Abdülfettah el Sisi, Mısır'ın insan kaçakçılığını önlemeye devam edeceğini ve son aylarda ülke topraklarından Avrupa'ya tüm yasadışı göçlerin önlendiğini söyledi.

Toplantıda savunma, güvenlik ve askeri eğitim alanında ikili işbirliğinin derinleştirilmesine karşıklı ilgi gösterildi.

Bulgaristan ile Mısır arasındaki ticaret hacmi yılda 1 milyar dolara ulaşıyor.

Görüşmede Bulgaristan-Mısır Ortak İşbirliği Komisyonu çalışmaları çerçevesinde daha aktif etkileşimin yanı sıra karşılıklı çıkar sağlayan projelerin gerçekleştirilmesi konusunda iş çevrelerini desteklemek üzere bir Bulgaristan-Mısır İş Konseyi kurulması ele alındı.

Cumhurbaşkanı," Hava ve deniz taşımacılığı alanında daha aktif bir ortaklık yapılması aynı zamanda iş dünyası arasındaki iş bağlantıların genişletilmesine ve kültürel alışveriş ve turizmin teşvik edilmesine yatırımdır" diye belirtti.

Radev," Özellikle turizm alanında Bulgaristan ve Mısır'ın sunacakları çok şeyi olduğu gibi birbirinden öğreneceği de çok şeyi var" diye kaydetti ve Abdülfettah el Sisi'yi ülkemizi ziyaret etmeye davet etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER