Cumhurbaşkanı Radev, offshore şirketlere devlet desteği verilmemesinde ısrar ediyorPazartesi, 27 Nisan 2020

Cumhurbaşkanı Radev, offshore şirketlere devlet desteği verilmemesinde ısrar ediyorCumhurbaşkanı Rumen Radev, yayımladığı bir açıklamada koronavirüsle mücadele için kamu harcamalarının raporla kayıt altına alınacağı halka açık kayıt sistemi oluşturulmasında ısrar ediyor. Radev'in ifadesine göre bu raporlar, düzenli olarak yapılan giderlere, devlet yardımları için uygunluk kriterlerine ve finansman kaynaklarına ilişkin veriler içermelidir.

Radev, offshore şirketlere ve offshore bölgelerde kaydı yapılmış onlara bağlı olan şirketlere devlet tarafından mali yardım yapılmasının yasaklanması konusunda ısrar ediyor. Benzer kısıtlamalar, bazı AB ülkelerinde mevcut, bazılarında ise gündemde yer alıyor.

Bununla birlikte Radev'in ifadesine göre, uzun vadeli finansal kaynaklar sağlanan uzun yıllar sürecek projelerin yeniden gözden geçirilmesi ve bu yıl içerisinde çalışmaların durmaması için gerekli finansmanı tahsis etmenin zamanı gelmiştir.

Cumhurbaşkanı, kalan mali kaynakların sosyal ve ekonomik krizin üstesinden gelmek için tahsis edilmesi gerektiğini düşünüyor. Radev, sözlerini şöyle sürdürüyor:"Gelecek 3-4 veya daha fazla yıl içerisinde harcanması amacıyla milyarlarca leva paranın dondurulması ve aynı zamanda faizli yeni krediler çekmenin ne anlamı var".

Radev," Krizin üstesinden gelmek için gittikçe daha fazla kamu fonu tahsis edildiğinden başka büyük miktarda borç alınması bekleniyor" diye uyarıyor.

Cumhurbaşkanı,"Olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesiyle yürütme organına bu kaynağı kontrolsüz bir şekilde harcamak için özel yetkiler verilmiştir. Bu fonların Bulgaristan vatandaşları ve işletmeleri tarafından kazanılması ve ödenmesinden dolayı şeffaflık, hesap verebilirlik, kamu fonlarının etkin ve sorumlu kullanımı için açık mekanizmalar olmalıdır" diyor.

Radev, açıklamasında yine koronavirüs krizinin ağır sosyoekonomik sonuçlara yol açtığına ve OHAL uygulanmaya başladığından beri bir buçuk aydır Bulgaristan hükümetinin hala zamanında erişilebilir hibe desteği verilmesi için net ve ikna edici bir program sunmadığına dikkat çekiyor.


DİĞER HABERLER