Cumhurbaşkanı Radev, Özelleştirme ve Özelleştirme Sonrası Kontrol Kanununu veto ettiSalı, 24 Temmuz 2018

Cumhurbaşkanı Radev, Özelleştirme ve Özelleştirme Sonrası Kontrol Kanununu veto ettiCumhurbaşkanı Rumen Radev, Özelleştirme ve Özelleştirme Sonrası Kontrol Kanunundaki yapılan değişikliklere itiraz ederek, yeniden görüşülmesi için Meclise geri gönderdi.

Cumhurbaşkanı, daha önce imzalanmış özelleştirme sözleşmelerinin tekrar gözden geçirilmesine yol açacak maddeleri veto etti.

Söz konusu maddeler, şirket sahiplerinin özelleştirme anlaşması kapsamındaki özel yükümlülüklerini 10 yıl yerine 5 yıl süre içinde yerine getirmelerini zorunlu kılıyor.

Bir hafta önce onaylanan değişiklikler, hükümet ortağı olan "Birleşik Vatanseverler" koalisyonunu oluşturan partilerin bölünmesini tetikledi. Bulgaristan'ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NFSB) partisi, bu değişikliklerle işadamı olan Domuzçiev kardeşlerin lehine lobicilik yapıldığını ileri sürdü.

Veto gerekçelerinde bu hükümlerin kamu çıkarlarını korumamakla kalmayıp aynı zamanda önemli ölçüde zarar verdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı'nın ifadelerine göre bu değişiklikler, ödenmemiş cezaları olan dürüst olmayan alıcılara fayda sağlayacaktır. Radev, daha önce imzalanmış özelleştirme sözleşmelerin yeniden düzenlenmesine kamunun hiçbir ihtiyacı olmadığından emin olduğunu kaydetti.

Bu arada Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatanşlar (GERB) Meclis Grubuna lobicilik yapıldığına dair şüphelerin ortadan kaldırılması için kanun tasarısında değişikler yapılması talimatı verdi.


DİĞER HABERLER