Cumhurbaşkanı Radev, Portekiz mevkidaşı Marcelo Rebelo de Souza ile görüştüPerşembe, 31 Ocak 2019

Cumhurbaşkanı Radev, Portekiz mevkidaşı Marcelo Rebelo de Souza ile görüştü Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Portekiz Cumhuriyeti'ni resmi ziyarette bulunuyor. Bulgaristan Devlet Başkanı ve Desislava Radeva, Lizbon'daki İmparatorluk Meydanı'nda Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Souza tarafından resmi törenle karşılandılar. Rumen Radev, Jeronimos Manastırı'nda büyük Portekizli şair Luis Das Caminois'in mezarına çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.

İki ülkenin cumhurbaşkanlarının Belem Sarayı'nda gerçekleştirdiği görüşmede Devlet Başkanı Rumen Radev, on binlerce Bulgaristan vatandaşının çıkarlarını ilgilendiren ve Bulgaristan'ın ekonomisi, milli gelirin artışı ve istihdam üzerinde büyük etki yaratacak Avrupa Birliği'nin Hareketlilik Paketi'ne ilişkin soruyu gündeme getirdi. Bulgaristan ve Portekiz, paketin kabul edilmesinin bazı Avrupa ülkeleri üzerinde olumsuz etki yaratacağı ve AB'nin temel değerleri, ilkeleri ve politikaları ile uyumlu olmadığı konusunda benzer görüşü paylaşıyor. Rumen Radev, Bulgaristan'ın bu konuda görüşünü belgenin oylanmasından önce Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani'ye yazdığı bir mektupta çoktan dile getirdi.

Rumen Radev ve Marcelo Rebelo de Souza, Avrupa üzerindeki göç baskısını ve AB'nin dış sınırlarını koruyan ülkeleri kolaylaştırmak için Ortak Avrupa İltica Sistemi reformunu tartıştılar.


DİĞER HABERLER