Cumhurbaşkanı Radev, Seçim Kanunu'nu veto ettiPazartesi, 25 Şubat 2019

Cumhurbaşkanı Radev, Seçim Kanunu'nu veto ettiCumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in 10 gün önce Seçim Kanunu'nda yapılan değişikliklere itiraz ederek, yeniden görüşülmesi için Meclise geri gönderdiği bildirildi. Kanun değişikliklerinden dolayı ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), Meclis çalışmalarına katılmama kararı aldı.

Devlet Başkanı'nın veto kararı bekleniyordu, çünkü değişikliklerin yeniden görüşülmesi için kanun tasarısını Meclise geri göndereceğini ima etmişti.

Cumhurbaşkanı, seçimlerde tercihli oy sisteminin uygulanması için oy seviyesinin yükseltilmesine ilişkin hükümlerin yeniden görüşülmesinde ısrar etmektedir. Geçen hafta iktidardaki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi, kanun tasarısının yeniden görüşüleceğini ve tercihli oy sisteminde seçim barajının tekrar düşürülmesini önereceğini açıkladı.

Radev, veto kararının gerekçe kısmında kararın oy kullanma makinesi ile oy kullanma uygulanmasının, seçmen listelerinin güncellenmesinin ve seçim sandıklarının kamera ile gözetlenmesinin ertelenmesi ile ilgili olduğu belirtildi. Radev'in ifadesine göre, bu karar şeffaf ve adil seçimler için hükümette irade eksikliği olduğunu gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Radev, veto kararı ile ilgili basına yaptığı açıklamada tercihli oy sisteminin uygulanması için oy seviyesinin yükseltilmesine ilişkin tartışmaların diğer önemli konuları örtbas ettiğini belirtti.

Radev, seçim mevzuatındaki değişikliklerin demokratik haklardan biri olan oy kullanma hakkını tehlikeye attığını da ima etti.

Radev,"Endişe verici olan husus, iktidardakilerin anayasal düzeni ihlal ederek kendi hatalarını düzeltme girişimidir" dedi.

Cumhurbaşkanı, geçen hafta aynı milletvekillerin birbirine zıt kararları aynı kararlılıkla savunduğunu belirterek milletvekillerin tutumunu da eleştirdi.

Radev, BSP milletvekillerini seçim mevzuatındaki değişikliklerin yeniden görüşülmesinde yer alması için Meclis çalışmalarına yeniden katılmaya çağırdı.

İktidardaki partilerin, veto kararına nasıl tepki vereceği merak ediliyor.


DİĞER HABERLER