Cumhurbaşkanı Radev: Turizm, ekonomiye yaptığı önemli katkı nedeniyle devletin özel ilgisini hak ediyorÇarşamba, 30 Mart 2022

Cumhurbaşkanı Radev: Turizm, ekonomiye yaptığı önemli katkı nedeniyle devletin özel ilgisini hak ediyor

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Ulusal Turizm Konseyi Derneği yönetimiyle gerçekleştirdiği toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan için turizm alanındaki stratejik hedef, ülkemizin yıl boyunca ziyaret edilen modern bir turizm merkezi haline gelmesidir. Turizm, ekonomimiz için yapısal bir sektör ve bu nedenle devletin özel ilgisini hak ediyor” diye kaydetti.

Toplantı, Cumhurbaşkanlığı konutunda derneğin girişimiyle gerçekleştirildi.

Toplantıda Devlet Başkanı, endüstrinin gelişimi için uzun vadeli bir ulusal stratejiye duyulan ihtiyacın yanı sıra Rus ve Ukraynalı turist sayısında beklenen düşüşü ve artan iş yapma maliyetlerini telafi etmek için mümkün olan en kısa sürede alınması gereken acil önlemlerin altını çizdi. Radev, eğitim sürecine turizm alanında staj ve pratik uygulamaların dahil edilmesi de dahil olmak üzere ikili mesleki eğitimin geliştirilmesi için aktif devlet politikalarının geliştirilmesinin yanı sıra Bulgaristan'ın bir turizm destinasyonu olarak kapsamlı, aktif ve başarılı bir uluslararası reklam kampanyasının geliştirilmesi ihtiyacını vurguladı.

Turizm sektörü temsilcileri, başarılı bir yaz sezonunun ardından turizme zamanında verilen desteğin karşılığının kat kat fazlasıyla devlete geri ödeneceğini söylediler. Toplantıda sistematik olarak artan maliyetler karşısında beklenen gelir tahmininin olmamasından dolayı ortaya çıkan zorluklarla ilgili endişeler dile getirildi. Meslek örgütüne göre, sezonu kurtaracak ve devlet bütçesine kat kat daha fazla kaynak kazandıracak kısa vadeli acil tedbirler arasında 60/40 tedbirinin uygulanmasına devam edilmesi, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle işletmelerin desteklenmesi, katma değer vergisi (KDV) indirimi uygulaması yer alıyor.

Ulusal Turizm Konseyi Derneği, güvenilir, güncel ve kapsamlı bir veri tabanının hazırlanması temelinde elde edilebilecek olan turizmin Bulgaristan ekonomisine katkısını hesaplamak için metodolojinin güncellenmesi konusunda ısrar etmektedir. Örgüt, Dünya Turizm Örgütü modelinin ülkemizde de benimsenmesi sektörün yönetimi açısından faydalı olacağını düşünüyor.

Devlet Başkanı, Cumhurbaşkanlığı kurumunun diyaloğa açık olduğunu ve Bulgaristan'daki turizm endüstrisinin gelişimine fayda sağlayacak her türlü yapıcı teklifi desteklemeye hazır olduğunu belirtti.


DİĞER HABERLER