Cumhurbaşkanı Radev: Ukrayna için ortak mühimmat alımını desteklememesi, Bulgaristan'ın egemen kararıdırÇarşamba, 22 Mart 2023

Cumhurbaşkanı Radev: Ukrayna için ortak mühimmat alımını desteklememesi, Bulgaristan'ın egemen kararıdır

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “Bu seçimlerden sonra Bulgaristan adına barışı yeniden tesis etme veya savaşı uzatma çabalarının bir parçası olup olmayacağına karar verecek olan partilerin nasıl bir tutum sergileyeceğini şimdiden bilmeleri yerinde olur” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı, bir gazetecinin AB’nin Ukrayna için ortak mühimmat alımıyla ilgili sorusuna yanıt olarak şunları kaydetti: “Bulgaristan, Ukrayna'ya mermi tedariki için genel siparişi desteklemiyor ve bunun bir parçası değildir. Bu bizim egemen kararımızdır. Bulgaristan, Avrupa'nın barışı yeniden sağlamaya yönelik diplomatik çabalarını destekleyecektir.”

Radev, “Geçici hükümet görevde olduğu sürece Bulgaristan, Ukrayna'ya savaş uçakları, uçaksavar füze sistemleri, tanklar ve zırhlı personel taşıyıcıları sağlamayacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı, “Ve Bulgar vatandaşlarının bundan böyle tarafların tutumunu bilmeleri doğru, bu seçimlerden sonra barışı yeniden tesis etme veya savaşı uzatma çabalarının bir parçası olup olmayacaklarına Bulgaristan adına karar verecek olan partilerin nasıl bir tutum sergileyeceğini şimdiden bilmeleri yerinde olur” diye vurguladı.

Radev, olası bir devlet iflası hakkındaki spekülasyonlar hakkında yorum yapması istendiğinde, devletin mali durumunun istikrarlı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, “Maliye Bakanlığı, kamu maliyesini istikrarlı bir düzeyde tuttu ve emekli maaşlarında ve ücretlerde yıllık artışları sağlamak için rekor düzeyde vergi tahsilatları sağladı” diye işaret etti. Levanın avroya karşı kurunda yakında bir değişiklik olacağı ve Uluslararası Para Fonu'ndan yeni kredilerin geleceğine dair iddiaları spekülasyon olarak tanımlayan Radev, “Geçici hükümet, bir önceki Halk Meclisi kürsüsünden de önceki birkaç parlamentonun dayattığı popülist politikaya devam edilirse, sonunda bu olumsuz senaryolardan birine ulaşabileceğimize dair uyarılarda bulunmuştu” diye anımsattı ve bunun olmasını engellemenin halkın temsilcilerinin sorumluluğunda olduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı, “Halk Meclisi’ne sunulacak ve kabul edilecek bütçe taslağı, nüfusun en savunmasız kesimleri göz önünde bulundurularak Bulgaristan vatandaşlarının satın alma gücüne, Bulgaristan ekonomisinin başarılı bir şekilde gelişimine yönelik büyük bir taahhüt vermesini ve aynı zamanda ülkeyi borç sarmalına sürüklemesinin önlenmesini bekliyorum” diye belirtti.


DİĞER HABERLER