Cumhurbaşkanı Radev: Ülkenin geleceği belediyelerin yerelleşmesine bağlıÇarşamba, 28 Şubat 2018

Cumhurbaşkanı Radev: Ülkenin geleceği belediyelerin yerelleşmesine bağlı Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği 31. Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, "Belediyelerin yerelleşmesinin alternatifi yoktur - bu, pek çok ülkede ilerlemeyi sağlayan bir Avrupa modelidir" diye kaydetti. Forum, ülke genelinde tüm belediye başkanlarını Sofya'da bir araya getirdi.

Devlet Başkanı, vatandaşlarla diyalog ve yönetimin somut bir taahhüdü de dahil olmak üzere yerinden yönetim uygulanmadan önce ön hazırlık mekanizmaları ve kriterler oluşturulması çağrısında bulundu. Radev, "Her hangi bir siyasi skandal olmamalı, herhangi bir yolsuzluk şeması olmamalı, çünkü onlar bizi başlangıç noktasına geri götürecek" diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı'nın ifadesine göre etkili yerinden yönetim, kamu ihalelerine ilişkin çok hassas mekanizmaların uygulanmasını ve yürütmede üç aşamada iyi çalışılmasını, yerel yönetimde şeffaflık ve belediye kaynaklarının tahsisi için net kriterler gerektirir.

Rumen Radev belediye başkanlarını, "Bütçeyi, size bağlı daha küçük belediyelere dağıttığınızda şeffaf ve adil mekanizmalar oluşturmanız gerekir" diye çağırdı.

Devlet Başkanı, "Etkili yerel öz yönetim, Bulgaristan vatandaşlarını ilgisizliğini gidererek, aktif vatandaşa dönüştürmenin anahtarıdır" diye konuştu. Radev, bunun insanların karar alma sürecine katıldıklarından emin oldukları ve yerleşimlerin şeffaf yönetimine faaliyetleri ve vergileriyle katkıda bulunduklarında olacağını belirtti.

Devlet Başkanı, "Herkesin katkıda bulunduğunu ve bu zorlukların karşısında durabileceğini bilmesi, aynı zamanda gençleri belediyelerde tutmanın bir yoludur, bu feci nüfus azalmasını ortadan kaldırmanın yoludur " dedi.

Başkan, ülkenin yeniden bölgelere ayrılması tartışmasına dikkat çekti.

Belediye başkanlarına, "Sürdürülebilir bir uzun vadeli bölgelendirme planına sahip olmamız için karar vermede istikrar sağlamanız lazım" diye seslenen Radev, fikir birliğine varılmadan çeşitli finansman biçimlerinin etkilenemeyeceğine dikkat çekti.

Devlet Başkanı, "Bölgesel kalkınma için etkin bir ulusal politika geliştirmek gereklidir. Ayrıca bunun temelinde sizler de uzman olarak yatmalısınız, çünkü ağır bölgesel dengesizliği ortadan kaldırmanın tek yolu budur" diye kaydetti.

Rumen Radev, demografik krizi, yoksulluğu, cehaletin aşılmasının yolunun bu olduğunu ve tüm kurumlarla aktif çalışmayı, aktif diyalogu ve vatandaşlarla iletişim kurmayı gerektirdiğini belirtti.


DİĞER HABERLER