Cumhurbaşkanı Radev: Yenilikçi üniversite bölümleri yarının liderlerini yetiştirirSalı, 13 Eylül 2022

Cumhurbaşkanı Radev: Yenilikçi üniversite bölümleri yarının liderlerini yetiştirir

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Telekomünikasyon ve Posta Yüksek Okulu'nda (VUTP) düzenlenen 2022-2023 yükseköğretim akademik yılı açılış töreninde öğrenci ve hocalarına yönelik selamlama konuşmasında, “Yenilikçi bölümlerden mezun olan profesyoneller yarının liderleri olacaklardır” diye kaydetti.

140 yıllık tarihinde Telekomünikasyon ve Posta Yüksek Okulu'nun önemli başarılarını vurgulayan Cumhurbaşkanı, yüksek okulun hem Bulgaristan’da eğitimin gelişimi için hem de Osmanlı egemenliğinden  kurtuluş sonrası Bulgaristan'ın eğitim, siyasi ve ekonomik gelişimi için önemli bir faktör olarak haberleşme sektörünün modernizasyonu için rolünün altını çizdi. Radev, “Telgraf istasyonları ve postanelerde görev yapan eğitimli personel, o zamanki yeni Bulgaristan devletinin kalkınmasında öncüler arasında yer almakta ve yükselişine büyük katkı sağlamışlardır” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı, VUTP'nin bugüne dek hem devlet ve belediye kurumlarının çalışmaları hem de sanayi, tarım ve toplumsal hayat açısından son derece önemli bir alanda uzmanlar yetiştirdiğine dikkat çekti. Radev, “Bugün herhangi bir ülkenin sosyal ve ekonomik gelişme düzeyi, iletişim ve haberleşme düzeyine bağlıdır. Bugün başarı, değiş tokuş edilen bilgilerin hızı ve hacmi, erişilebilirliği ve güvenliği ile ölçülmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı, VUTP yönetimini ve öğretim üyelerini üniversitenin iyi geleneklerini başarıyla korudukları ve onları en modern ve yenilikçi eğitim biçimleriyle başarıyla zenginleştirdikleri için tebrik etti. Üniversitenin aktif bilimsel araştırma faaliyetlerinin yanı sıra devlet ve toplumun dijital ekonomiye geçişi için hayati önem taşıyan yeni, gelecek vaat eden uzmanlık alanlarında eğitim veren bölümlerin geliştirilmesi için Bulgaristan’daki iş dünyası ve önde gelen uluslararası şirketlerle iş birliğinin altını çizen Radev, “Bulgaristan’da yüksek öğreniminin geleceği bunda ve buna giden yolu açan sizsiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı, bu yıl tam puanla üniversiteden mezun olan ve yeni eğitim öğretim yılı için en yüksek puanla kabul edilen öğrencilere başarı belgelerini takdim etti.

Resmi törenin ardından Radev, üniversitenin akademik yönetimi ile bir toplantı yaptı.


DİĞER HABERLER