Cumhurbaşkanı Radev'den Bulgaristan ordusunun acilen finanse edilmesi çağrısıSalı, 27 Şubat 2018

Cumhurbaşkanı Radev'den Bulgaristan ordusunun acilen finanse edilmesi çağrısı Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan ordusu için acil önlemler, yeterli fon ve uzun vadeli vizyon çağrısında bulundu. Bulgaristan Ordusu ve Savunma Bakanı'na bağlı yapılardaki hazırlık, ordu düzeni ve disiplinin analizine ilişkin toplantıda yaptığı konuşmada Radev, şunları belirtti: "Silahlı kuvvetlere daha fazla dikkat etmeliyiz. Sahip olmasını istediğimiz becerileri için ihtiyaç duydukları finansmanı alabilmeleri gerekir".

Cumhurbaşkanı, gerçek mali kaynaklarla desteklenen silahlı kuvvetlerin geliştirilmesi için uzun vadeli bir vizyona ihtiyaç olduğunu belirtti. Radev, "Sivil savunma personeli, politika uygulamasının, görevin yerine getirilmesi ve kapasite geliştirme çalışmalarının merkezinde yer aldığından öncelik taşımaktadır" diye ifade etti.

Bugün Silahlı Kuvvetlerin Genelkurmay Başkanı Andrei Botsev'in başkanlığında yapılan toplantıya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov, üst düzey komutanlar, silahlı kuvvetlerde görevli generaller ve subaylar, Savunma Bakanlığında daire başkanları ve doğrudan Savunma Bakan'ına bağlı birim müdürleri katıldılar.

Radev, forumun Bulgaristan'ın saygın bir müttefik olarak yerini almasına ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmasını beklediğini ifade etti. Cumhurbaşkanı, "Bulgaristan'ı yeni jeopolitik gerçeklerle ve karmaşık güvenlik ortamıyla ilgili potansiyele sahip bir güvenlik jeneratörüne dönüştürecek sonuçlar alınması için acil, derin ve kapsamlı tedbirlere ihtiyaç duyulmaktadır" dedi.


DİĞER HABERLER