Cumhurbaşkanı Radev’den Meclisteki partilere yeni bir çoğunluk oluşturması çağrısıCuma, 10 Haziran 2022

Cumhurbaşkanı Radev’den Meclisteki partilere yeni bir çoğunluk oluşturması çağrısı

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Böyle Bir Halk Var (İTN) partisinin koalisyon hükümetinden çekilmesiyle ilgili olarak yaptığı ilk yorumda Mecliste yer alan partilerin yeni bir çoğunluk oluşturması çağrısında bulundu.

Bugün (10.06.2022) basın mensuplarına açıklama yapan Radev, “Siyasi kriz bir gerçek, ancak bu defa önceki krizlerin aksine Ukrayna'daki savaşın neden olduğu yükselen enflasyon, sosyal, ekonomik ve gıda krizleri karşısında ortaya çıkıyor” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı, “Parlamentoda temsil edilen partiler bir an önce bu durumdan bir çıkış yolu bulmalı, çünkü sorumlu ve sürdürülebilir bir yönetime ihtiyacımız var” dedi. Radev, “Partiler iktidar çoğunluğu oluşturma yollarını ararken kabine sosyal ödemeler ve iş dünyasına destek sağlamalı, Milli Güvenlik Danışma Konseyi tarafından kabul edilen çerçeve pozisyonu doğrultusunda Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ni Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerine uygulanan veto kararını savunmalı ve devletin işleyişini sağlamalıdır” diye belirtti.

8 Haziran’da İTN lideri Slavi Trifonov partisinin koalisyon hükümetinden çekildiğini duyurdu. Bir yandan ITN diğer yandan Başbakan Kiril Petkov ve Maliye Bakanı Asen Vasilev arasında devletin parasının nasıl harcandığı konusunda karşılıklı suçlamalar birbirini izledi.

Buna ek olarak Trifonov ve partinin diğer temsilcileri Kiril Petkov'u Kuzey Makedonya'nın AB ile üyelik müzakerelerinin başlamasını Üsküp'teki yöneticiler Sofya'nın taleplerine uymadan vetoyu kaldırma sözü vermekle suçladılar. Başbakan bunu yalanladı ve AB'nin Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhei ise dün Sofya'da düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili bir ilerleme olmadığını söyledi.

İTN partisinin koalisyon hükümetinden çekilmesinden sonra koalisyon hükümetinde yer alan Değişime Devam (PP) partisi, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı ve Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı toplam 109 milletvekiline sahip ve 121 milletvekilinin oluşturduğu gerekli karar çoğunluğunu sağlayamıyor.


DİĞER HABERLER