Cumhurbaşkanı Radev’den Scholz'a Bulgaristan’ın Schengen üyeliğine desteği için teşekkürÇarşamba, 31 Ağustos 2022

Cumhurbaşkanı Radev’den Scholz'a Bulgaristan’ın Schengen üyeliğine desteği için teşekkür

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Federal Almanya Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz'a Almanya'nın ülkemizin Schengen Bölgesi'ne katılımına verdiği desteği takdir ettiğini ifade ettiği bir mektup gönderdi. Radev, mektubunda, “Bulgaristan'ın yanı sıra diğer iki aday ülke Hırvatistan ve Romanya'nın da Schengen Bölgesi'ne katılımı, Avrupa Birliği'nde güvenliğin sağlamlaşmasına önemli katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. Almanya Başbakanı, Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya'nın tüm teknik şartları yerine getirdiğini teyit ederek, ülkemizin Schengen'e tam üyeliği için çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı, Schengen üyeliğinin Bulgaristan'ın ana dış politika öncelikleri arasında olduğunu ve Olaf Scholz'un sözlerinin ülkemizin AB'nin dış sınırlarının korunmasında sorumlu bir ortak olarak oynadığı önemli rolün tanındığı anlamına geldiğini vurguladı. Radev, Avrupa'nın güvenlik mimarisinin karşılaştığı birçok zorlukla başa çıkma bağlamının özellikle önemli olduğunu kaydetti.

Mektubun devamında şu ifadeler yer aldı: “Bulgaristan, Schengen üyeliğine yönelik dış politika önceliğimizin gerçekleştirilmesine yönelik aktif çabalarını ve tüm Avrupalı ​​ortaklarımızla diyaloğunu sürdürüyor”. Radev, ülkemizin 2022 yılı sonuna kadar AB Konseyi'nin olumlu bir karara varmasını beklediğini belirtti.


DİĞER HABERLER