Cumhurbaşkanı Radev’in siyasi partilerle hükümet kurma istişareleri devam ediyorPazartesi, 31 Ekim 2022

Cumhurbaşkanı Radev’in siyasi partilerle hükümet kurma istişareleri devam ediyor

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 2 Ekim’de yapılan erken genel seçimlerinin ardından yeni bir hükümet kurma görevini devretmek için 48. Dönemi Halk Meclisinde yer alan parti gruplarıyla istişarelere başladı. İlk önce GERB-SDS İttifakı temsilcileriyle toplantı gerçekleştiren Radev, ardından bugün ikinci büyük siyasi güç olan Değişime Devam (PP) partisinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Radev, PP temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda şunları kaydetti: “Her ne pahasına olursa olsun, gizli ve ilkesiz anlaşmaların ürünü olan bir hükümet kurulmamalı, ancak kabineyi oluşturmak için başka bir seçim öncesi vaadi değil, yapıcı, açık ve etkili bir diyaloga ihtiyaç var”.

Cumhurbaşkanı, son milletvekili seçimlerinde de seçmenlerin tek bir siyasi güce güvenip oy vermekle kalmadığını hatırlatarak, bunun 48. Dönem Halk Meclisindeki tüm siyasi partilerin diyalog ve etkili çözümler bulmak için çaba göstermesi gerektiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Radev, hükümet kurmak için tüm seçeneklerin tüketilmesi çağrısında bulundu ve PP temsilcilerine hangi fikirler etrafında birleşebileceklerini ve kimlerden destek arayabileceklerini, krizden çıkmak ve Bulgaristan vatandaşlarına yardım etmek için ne gibi önlemler önerdiklerini, ayrıca çok sayıda yasa tasarısı ve bildirge taslağı sunulan Halk Meclisinin çalışmalarında önceliklerinin ne olması gerektiğini düşündüklerini sordu.

Cumhurbaşkanı, gelecek yıl için bir bütçe taslağı, Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında kanun taslakları kabul edilmesi ihtiyacının yanı sıra milli savunma kapasitesini artırmaya ve Bulgaristan Ordusu’nun modernizasyonuna yönelik tedbirlere dikkat çekti. Radev, ayrıca gecikmesi devletin işlevlerinin engellenmesine yol açma riski taşıyan, Anayasa hükümleri gereğince oluşturulan önemli devlet organlarının kadrolarının tamamlanması gereğini de hatırlattı.

Cumhurbaşkanı, “Yolsuzlukla etkin bir mücadele, güçlendirilmiş devlet ve hukukun üstünlüğü olmadan diğer tüm politikalar er ya da geç başarısız olur” diye kaydetti ve 47. Dönem Halk Meclisi seçiminin ardından PP partisine hükümet kurma görevini verirken kabinenin ilk 100 gününde başarısız yönetim modelini ortadan kaldırmak için kararlı reformlar yapmaması halinde statükocu partilerin intikam almaya çalışacağı yönündeki sözlerini anımsattı. Radev, krizden çıkmak için önlemler alınmasıyla birlikte uzun zamandır beklenen yargı reformu konusunda da partileri harekete geçmeye çağırdı.


DİĞER HABERLER