Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, MSK'na HÖH partisinin üçüncü temsilcisini daha atadıPerşembe, 24 Nisan 2014

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, MSK'na HÖH partisinin üçüncü temsilcisini daha atadıCumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Merkez Seçim Komisyonunun (MSK) kadrosunun tamamlanması üzere yeni bir kararname imzaladı. Kararname ile Plevneliev, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Metin Süleymanov'u MSK Üyesi olarak atadı. Kararnamenin Devlet Gazetesinde yayınlanmasıyla uygulanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanının MSK üyelerini atama kararnamesi siyasi skandallara yol açmıştı.

Bu sebepten dolayı Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) Cumhurbaşkanının kararnamesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu ilan etmesi üzere Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Sosyalistlerin ifadesine göre Rosen Plevneliev, Seçim Yasasında yer alan bir hükmü ihlal ederek, hukuk devleti ilkelerine aykırı karar çıkartmıştır.

Rosen Plevneliev, Meclisin MSK kadrosunu oylamasından önce çıkarttığı kararname ile HÖH partisinin komisyonda üç temsilcisi olması gerekirken, iki temsilcisini atamıştı.

Uzun süren tartışmalardan sonra HÖH partisi komisyonda üçüncü temsilcisi olması için ısrarından vazgeçmişti. Ana muhalefetteki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi Seçim Yasasında değişiklikler yapılmasına yönelik önerge sundu. Bu değişikliklere göre MSK'nda GERB'in 7, BSP'nin 6, HÖH'ün 3, Ataka'nın 2, Meclis'te temsil edilmeyip Avrupa Parlamentosunda temsilcileri olan İkinci NDSV ile Mavi Koalisyonun ise 1'er temsilcisi olacak.


DİĞER HABERLER