Cumhurbaşkanı Rumen Radev: Azınlık hükümeti kurmak sorumluluk ve siyasi cesaret gerektirirSalı, 02 Temmuz 2024

Cumhurbaşkanı Rumen Radev: Azınlık hükümeti kurmak sorumluluk ve siyasi cesaret gerektirir

Azınlık hükümeti kurmak sorumluluk ve siyasi cesaret gerektirir. Riskler taşır ve en önemli görevlerden bazılarının üstesinden gelmek için böyle bir yaklaşımı kabul edip etmeyecekleri ya da yeniden erken parlamento seçimlerine gidip gitmeyecekleri parlamentodaki partilere bağlıdır. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Devlet Başkanının ziyaret etmekte olduğu Atina'da Bulgaristan medyası önünde gazetecilerin sorularını yanıtlarken bunları söyledi.

Rumen Radev, seçimlerin amacının partilerin bir kabine oluşturması ve ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlenmesi olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı'nın sözleriyle GERB-SDS'nin partili bir hükümet önermesi bekleniyor. Parlamento gruplarıyla yapılan istişareler sırasında, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, olası bir çıkış yolu olarak bir azınlık kabinesi olasılığı tartışıldı. Devlet Başkanı, "Bu, GERB liderliğinin izlemeye karar verdiği bir yoldur ve böyle bir hükümet önermeleri normaldir" diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, yarın kabinenin oluşumuna ilişkin oylamada "hileler" beklenip beklenemeyeceği sorusu üzerine, bunun tamamen Ulusal Meclis'teki milletvekillerine bağlı olduğunu söyledi. Radev, "Parlamentomuzda her türlü hileyi, numarayı ve olayların dönüşünü gördük. Milletvekillerinin yarın nasıl bir yaklaşım sergileyeceklerini görelim. Ülke, çözüm, sorumluluk ve cesaret gerektiren önemli sorunlarla karşı karşıya" dedi.

Foto: www.president.bg/


DİĞER HABERLER