Cumhurbaşkanı ve işveren örgütleri temsilcileri, yüksek elektrik fiyatları hakkında görüştüPerşembe, 30 Aralık 2021

Cumhurbaşkanı ve işveren örgütleri temsilcileri, yüksek elektrik fiyatları hakkında görüştü

Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve ülkedeki ulusal düzeyde temsiliyete sahip işveren örgütlerinin liderleri acil bir toplantı yaptı.

Acil toplantının nedeni, işletmeler için yüksek elektrik fiyatları idi. İşverenler ayrıca enerji maliyetlerini telafi edici destek ödemelerine tavan tutar getirilmesi önerisinden de memnun değiller.

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB) Yönetim Kurulu Başkanı Vasil Velev, “Adil tazminat ödenirse, tedarik zincirlerinin yeniden yapılanmasına ve kısaltılmasına dahil olmak için büyük bir şansımız olacak. O zaman hem satışlarda hem de ücretlerde çift haneli büyüme olacaktır. İşletmeler için yüksek elektrik fiyatları nedeniyle adil bir tazminat ödenirse, enflasyon etkisi de sınırlandırılacaktır” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı Radev ile yapıcı bir toplantı yaptıklarını belirten işverenler, kendisinin alınabilecek önlemler hakkında hükümet yetkilileriyle görüşme yapma sözü verdiğini aktardı.

İşverenler, “Hepimiz, herkes için çok önemli olan ortak bir diyaloğun içinde yer alacağız. Bu diyalog, hem yoğun enerji tüketen işletmeler hem de özellikle son derece etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için çok önemlidir. Aslında KOBİ’ler bu kadar yüksek elektrik fiyatlarında çalışmaya devam edebilecek rezervlere sahip değiller. Bu ise son derece önemli bir meseledir. Yardım edebilecek herkes yardımcı olacaktır” diye ekledi.

Birkaç gün önce işveren örgütleri ödedikleri yüksek elektrik faturaları nedeniyle Milli Güvenlik Danışma Kurulunun toplanması çağrısında bulundular.

İşveren temsilcileri, “Daha Noel Yortusundan önce hükümet yetkilileriyle bir görüşme talep ettik ve bu sorunu birlikte çözmek için bir görüşme daveti bekliyoruz” dedi.


DİĞER HABERLER