Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova, Ankara Üniversitesi’nde Bulgar Dili ve Edebiyatı okuyan öğrencilerle görüştüCuma, 03 Şubat 2023

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova, Ankara Üniversitesi’nde Bulgar Dili ve Edebiyatı okuyan öğrencilerle görüştü

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, Ankara ziyareti kapsamında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bölümde okuyan öğrenciler tarafından, “Bulgar Dili ve Edebiyatı’nı seviyoruz” sözleriyle karşılandı. Dört yıllık lisans eğitimi verilen Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü yaklaşık 70 öğrenci tercih ettiler.

Görüşmede Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi yönetimi ve öğretim üyeleri hazır bulundular. Görüşmede Bulgar üniversiteleri ile Ankara Üniversitesi arasındaki eğitim alışverişini derinleştirme olanakları ele alındı. Genel kanı, Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitiren öğrencilerin Bulgaristan'ın Türkiye'deki en iyi elçileri olduğu yönündeydi.

Yotova, Edirne ve İstanbul'daki Bulgar okullarını örnek vererek Türkiye'de Bulgarca öğrenmeye artan ilgiyi vurguladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı tarafından öğrencilere Bulgarca şiir kitapları, rektöre ise Rumen Manov'un "Bulgaristan Masalı" kitabı hediye edildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER