Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova, Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri Aliyeva ile görüştüPerşembe, 30 Eylül 2021

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova, Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri Aliyeva ile görüştü

29 Eylül 2021 Çarşamba günü Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı konutunda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova ile Azerbaycan Cumhuriyeti İnsan Hakları Komiseri (Kamu Denetçisi /Ombudsman) Sabina Aliyeva insan haklarının çiğnenmesi konusunu ele aldılar.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “Yıllar içinde kazanılan haklarımızdan kolayca vazgeçiyor ve onların korunmasını lüks bir politika olarak kabul ediyoruz. Özellikle bugün pandemi ve onun yol açtığı krizler bağlamında insan haklarına saygı konusundaki ciddi tartışmayı tekrar gündeme getirmemiz gerekiyor” diye belirtti. Yotova, kadın ve erkek arasındaki eşitlik ve kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin arması yönündeki endişe verici eğilimler hakkında sorular yöneltti. Yotova, Covid-19 salgınında ikinci dalganın yaşandığı dönemin ortasında Bulgaristan'daki büyükelçilerin ve diplomatik misyon temsilcilerin ülkelerinin deneyimlerini paylaştığı "Eşitliksizlerin Görünmeyen Pandemisi" başlıklı çevrimiçi bir konferansı düzenlemişti.

Sabina Aliyeva, Azerbaycan'da pandeminin ilk günlerinde Ombudsmanlık Kurumunda aile içi şiddet mağdurları için bir ihbar hattının açıldığına dikkat çekti. Sorunla başa çıkmada önlemenin ve farkındalığın önemli bir nokta olmasından dolayı nüfusa yönelik düzenli toplantılar düzenlediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, insan hakları konularının ele alınmasında sivil toplum kuruluşları ve sivil toplum arasındaki diyalogun önemini vurguladı. Yotova, uluslararası kuruluşların bu konudaki çabalarının yetersiz olduğuna ve raporların çoğu zaman zayıf ve etkisiz olduğuna dikkat çekti.

Görüşmeye Ayrımcılığa Karşı Koruma Komisyonu Başkanı Ana Cumalieva ve Başkan Yardımcısı Baki Hüseyinov da katıldılar.


DİĞER HABERLER