Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova: Çalışan yoksul sayısında artış eğilimi kalıcı hale geldiSalı, 14 Eylül 2021

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova: Çalışan yoksul sayısında artış eğilimi kalıcı hale geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, Avrupa Birliği düzeyinde ve ulusal düzeyde yoksullukla mücadeleyi özellikle AB ve Bulgaristan için birinci derecede öncelik olarak belirledi.

Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ve Friedrich Ebert Vakfı tarafından düzenlenen "AB: Cephedeki Çatlaklar Binanın Temeline Ulaşacak Mı" başlıklı konferansa katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, yaptığı konuşmada, “Yoksulluk sınırına yakın bir düzeyde yaşayan Avrupalıların sayısı kabul edilemez derecede yüksek, çalışan yoksulların sayısında artış eğilimi kalıcı hale geldi ve iş güvencesine sahip olmayan Avrupalıların sayısı giderek artıyor” diye kaydetti.

Yotova, AB'nin AB ülkelerinin ekonomilerini Covid-19 pandemisinden sonra yeniden toparlamaya yönelik 750 milyar avro fon ayırma kararını büyük ve benzeri görülmemiş bir adım olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bununla birlikte dijitalleşme ve yeşil enerji için zorunlu kotalar olduğu gibi Avrupa Komisyonu’nun üye devletlerden sağlanan destek miktarının yüzde 1’ini sosyal politika için ayırmasını istemesi gerektiğine dikkat çekti.

Yotova, yaşam standartlarını dengelemeyi amaçlayan uyum politikasının sürdürüleceğine dair hiçbir garanti bulunmadığı ve Avrupa Komisyonu kriterlerinin sosyal boyutu yeterince yansıtmadığı konusunda uyarıda bulundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, uyum politikasının dijitalleşme, nanoteknoloji vb. politikalara kurban gitmemesi konusunda kararlıydı.

Yotova, Bulgaristan'ın sürdürülebilirlik planlarının gerekliliklerini karşılayıp karşılamayacağını sordu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “Felsefeyi değiştirmenin zamanı geldi – Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı’nı fonların alınması olarak değil, 5-10 yıl içinde nasıl bir Bulgaristan görmek istediğimiz sorusuna cevap veren hedefli kalkınma politikaları olarak benimsememiz lazım” diye vurguladı ve ülkemizi sadece bir kullanıcı olmaya değil, AB yapısının inşasına aktif olarak katılmaya çağırdı. Yotova, Bulgaristan'ın 9 Mayıs'ta sembolik olarak başlayan AB’nin geleceğine ilişkin tartışmalarda da geride kaldığına dikkat çekti.

AB’nin kurulması ve işleyişi ile ilgili ana süreçlerin ve bugün hala var olan ülkeler arasındaki mevcut bölünmelerin kısasa geçmişine değinen Yotova, “Binayı güçlendirme konusunda ciddiysek, çatlakları teşhis etmemiz gerekiyor. Ama kendi ülkelerimizin kalkınma sürecinde oluşan çatlakları görmezsek AB'deki çatlakları tartışamayız” diye kaydetti ve AB’nin karşı karşıya olduğu ve her biri ayrı bir tartışma gerektiren mevcut sorunları özetledi.

Yotova, “AB’nin göç ve sığınma politikasından daha zayıf bir politikası yoktur, ancak Afganistan'daki kriz ve yeni bir göçmen dalgası tehlikesi karşısında gerçek bir politikaya ihtiyaç vardır” diye belirtti ve karar vermede liderlik ve cesaret eksikliğini vurguladı. Liderlikle bağlantılı olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı, döneminin başında sunulan önceliklere göre tamamlanmış tek bir politikası olmayan Avrupa Komisyonu'nun yeni üyelerinin çalışmalarını son derece zayıf olarak nitelendirdi.

Yotova, “AB’nin uluslararası sahnede aktif bir rol oynamaması nedeniyle dış politikasında da çözülmemiş bir takım sorunları var” diye belirtti.

Son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı, pek çok üye devletle etkin bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmayan AB kurumlarında reform yapılması gereğini vurguladı. Yotova’nın ifadesine göre, Avrupa'nın Geleceği Konferansı'nın ana konusu atanmış AB ​​yetkililerin AB vatandaşlarının oylarıyla seçilen yetkililerden fazla olduğu Brüksel’deki bürokrasi meselesinin çözümü olmalıdır.


DİĞER HABERLER