Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova Harmanlı'da refakatsiz mülteci çocuklar için kurulan güvenli bölgenin açılışına konuk olduPerşembe, 16 Mayıs 2024

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova Harmanlı'da refakatsiz mülteci çocuklar için kurulan güvenli bölgenin açılışına konuk oldu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, bugün (16.05.2024) Harmanlı kasabasındaki Kayıt ve Kabul Merkezi'nde "Refakatsiz Mülteci Çocuklar için Güvenli Bölge"nin açılışına konuk oldu. Harmanlı'daki Güvenli Bölge, Devlet Mülteciler Ajansı, UNICEF Bulgaristan ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Bulgaristan ile ortaklaşa ve İsviçre Devlet Göç Dairesi'nin (SEM) desteğiyle kuruldu.

İliyana Yotova konuşmasında Devlet Mülteciler Ajansı'nın aktif çalışmalarının altını çizdi. "Mültecilerle ilgilenirken Avrupa Birliği genelinde örnek teşkil eden standartlar yarattınız" dedi. Ajans Müdürü Mariana Toşeva ise Cumhurbaşkanı Yardımcısına iyi işbirliği için teşekkür etti.  "Bugün tüm Bulgaristan kurumlarının hazır bulunması Bulgaristan'ın sorumluluktan kaçmadığını gösteriyor, sorunları birlikte çözüyoruz" diyen Yotova, ülkemizin en fazla refakatsiz mülteci çocuğun bulunduğu ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, gerekli mevzuatın yürürlükte olduğunu, ancak uygulamanın çoğu zaman yasalarla çatıştığını ve ülkeye yasadışı yollardan giren çocukların tespit edilmesinden vasi bulunmasına ve entegrasyonlarına kadar çözülmesi gereken pek çok sorun olduğunu söyledi.

Yotova kısa süre önce kabul edilen göç ve iltica Paktı ile ilgili çekincelerini dile getirdi. "Avrupa kurumlarının bu mevzuatı hazırlaması 10 yıl sürdü. Korkarım ki asıl yük yine Bulgaristan gibi AB'nin dış sınırlarındaki ülkelerin sırtına binecek. Dayanışma ve yeniden yerleştirme ilkesi işlemeyecek ve eminim ki az sayıda ülke göçmen kabul etmek yerine Avrupa bütçesine bir miktar ödeme yapmayı tercih edecektir" dedi.

Dünya genelindeki askeri çatışmalar göz önüne alındığında göç akınının azalması beklenmediği için önümüzdeki iki yıl içinde Bulgaristan'ın önünde çok fazla iş olduğuna dikkat çekti.

İliyana Yotova, "Bugün mülteci çocuklara yalnız olmadıklarını, uzattığımız ele güvenebileceklerini, yaşadıkları dehşeti geride bırakabileceklerini söylüyoruz. Onlara güvenlik ve gelecek vaat ediyoruz ve hayal kurmalarını destekliyoruz - bu dünyada sadece savaş ve yıkım gördükleri için ne hayal edeceklerini bilmeyen çocuklardan daha korkutucu bir şey yoktur," dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı savaşın insani yüzünü yansıttıkları için medyaya teşekkür etti çünkü "mülteciler tablolardaki rakamlar değil, kendi kaderleri olan yaşayan insanlardır."

Foto: Cumhurbaşkanlık


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER