Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova ile İBB Başkanı İmamoğlu bölgesel iş birliğini konuştuSalı, 20 Eylül 2022

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova ile İBB Başkanı İmamoğlu bölgesel iş birliğini konuştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında gerçekleşen görüşmenin ana konusu bölgesel iş birliği oldu. Yotova, İstanbul'daki Sveti Stefan Demir Kilisesi'nin temel taşının atılmasının 130. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen ayin törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, İmamoğlu ile görüşmesi sırasında bölgesel iş birliğinin önemini vurgulayarak, hiçbir ülkenin örneğin göç ve iklim değişikliği gibi günümüzde yaşanan zorluklarla tek başına baş edemeyeceğini belirtti.

Görüşmede vurgu yapılan konular arasında Türkiye’nin Balkan ülkeleri başkentleri ve büyük şehirlerin dahil olduğu B40 Balkan Şehirleri Ağı girişimi yer aldı. Format, Balkan ülkelerinden 42 şehrin belediye başkanlarını ve belediye idarelerini birleştiriyor. Bulgaristan'dan 10'dan fazla şehir B40 üyesidir. Başkanlık, rotasyon esasına göre yapılır. Sofya, gelecek yıl Dönem Başkanlığı yapma arzusunu dile getirdi.

İliyana Yotova daha sonra Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) yönetimi ve Bulgaristan'da faaliyet gerçekleştiren Türk yatırımcılarla görüştü. Türk iş dünyasının temsilcileri Bulgaristan'ı önemli bir ortak, Avrupa'ya ve tüm dünyaya açılan bir kapı olarak tanımladılar. Onlar, ülkemizdeki yatırımlarını artırmaya yönelik büyük ilgi gösteriyor.


DİĞER HABERLER