Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova Reykjavik'te Avrupa Konseyi 4. Zirvesi’ne katıldıCuma, 19 Mayıs 2023

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova Reykjavik'te Avrupa Konseyi 4. Zirvesi’ne katıldı

İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te düzenlenen Avrupa Konseyi 4. Zirvesi oturumu kapsamında gerçekleştirilen "İnsan Hakları Önündeki Yeni Zorluklarla Mücadele –Gelecek Artık Burada" konulu yuvarlak masa toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, yaptığı konuşmada, “İnsan haklarını garanti altına almak sadece belgelerde olamaz. Bunları ihlal etmeye yönelik herhangi bir girişim, sağlam bir duruş ve güçlü bir eylemle karşılanmalıdır” diye kaydetti.

46 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, Avrupa Konseyi'nin demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları gibi örgütün üzerine inşa edildiği ortak değerler etrafında birliğini yeniden teyit etmek için İzlanda'nın başkentinde bulunuyorlar. Yuvarlak masa toplantısına Arnavutluk, Azerbaycan, Macaristan, İzlanda, Portekiz, Birleşik Krallık ve Letonya'nın devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk de katıldılar.

Yotova, “Avrupa’da krizler yaşanıyor, bu toplumlarda daha da büyük tabakalaşmaya neden oluyor, eşitsizlikler artıyor, insanlar giderek birbirine daha da zıtlaşıyor” diye belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, on yıllar içinde kazanılan ve insan haklarının korunması için en önemli kurum olan Avrupa Konseyi'nin temel belgelerinde kaydedilen insan haklarının ayaklar altına alınmasını derinleştirmeye yönelik tehlikeli eğilime işaret etti. Yotova, “Giderek daha fazla politikacı, insan haklarından modası geçmiş veya lüks bir politika olarak bahsetmeye cüret etmektedir. Bu nedenle, hoşgörüsüzlük, etnik haklara saygısızlık ve ayrımcılıkla karşılaştığımızda özellikle uyanık olmalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, yuvarlak masa toplantısına katılanlara Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ndeki Bulgarların haklarının sistematik olarak ayaklar altına alınmasıyla ilgili bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlığındaki heyette Dışişleri Bakan Yardımcısı Velislava Petrova da yer alıyor.


DİĞER HABERLER