Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova, UNESCO Genel Sekreter Yardımcısı Ottone ile bir araya geldiÇarşamba, 08 Mart 2023

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova, UNESCO Genel Sekreter Yardımcısı Ottone ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Sekreter Yardımcısı Ernesto Ottone arasında Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda yapılan görüşmede kriz zamanlarında kültür ve eğitimin gücü tartışıldı. Görüşmede giderek daha da bölünen ve tehlikeli bir dünyada UNESCO, giderek daha da büyüyen rolünün altı çizildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, kültürel diplomasinin gücüne olan inancını dile getirdi. Eğitim ve kültürün çatışmaları önleyici rolü olduğu yönünde ortak görüş belirtildi. Yotova, “Kültür ve eğitim olmadığında krizler çoğalır” diye vurguladı.

Ernesto Ottone, UNESCO ve Bulgaristan arasındaki aktif iş birliğini vurgulayarak ülkemizi organizasyonda stratejik bir katılımcı olarak tanımladı. UNESCO Genel Sekreter Yardımcısı, somut ve somut olmayan kültürel mirasın korunmasına Bulgaristan'ın büyük katkısını vurguladı.

UNESCO Genel Sekreter Yardımcısı, Kültür Bakanı Nayden Todorov'un davetlisi olarak Bulgaristan'da bulunuyor. Ottone, ziyaret kapsamında Sozopol şehrini ve Sanat Merkezi inşaat projesiyle tanışacağı Sveti Sveti Kirik ve Yulita Adası’nı ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Sanat Merkezi’nin inşası için Girişim Komitesi’nde yer alıyor. Yotova, “Bu merkez, çok işlevli bir merkez olacak, turizmi, kültürü, eğitimi geliştirecek. Sveti Sveti Kirik ve Yulita Adası, çok eski bir tarihe sahip, zengin buluntuları araştırmacıların ilgisini çekecek. Proje sadece Bulgaristan için değil tüm Avrupa için büyük önem arz edecek” diye belirtti ve Fransa ile ortaklığa ve merkezin oluşturulmasına ilişkin projesi için Bulgaristan ve Fransa hükümetleri arasında imzalanan niyet mektubu imzalandığına dikkat çekti. Proje geniş kurumsal ve kamu desteği görmektedir.


DİĞER HABERLER