Radev, Petkov kabinesinin istifasından sonra yeni hükümet kurma istişarelerine başlayacakPerşembe, 23 Haziran 2022

Radev, Petkov kabinesinin istifasından sonra yeni hükümet kurma istişarelerine başlayacak

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Başbakan Kiril Petkov'un Halk Meclisin mevcut hükümetinin istifasını sunmasının ardından yeni hükümeti kurma görevini devretmek için meclis gruplarıyla istişarelere başlayacak” diye bildirildi.

Açıklamada, “Dün Halk Meclisi tarafından onaylanan hükümete yönelik güvensizlik oylaması sonrasında Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasası'nın neler öngördüğü sorularına cevaben şunları bildiriyoruz: Devlet Başkanı, Başbakanın mevcut hükümetin istifasını Anayasa’nın 89. maddesi uyarınca Halk Meclisine sunmasının ardından meclis gruplarıyla istişarelere başlayacak” denildi.

Anayasaya göre, Petkov kabinesinin 123 lehte oyla düşürülmesinden sonra Başbakanın hükümetin istifasını sunması gerekiyor.

Görevi devretme prosedürü, Cumhurbaşkanının hükümeti kurma görevini ilk önce Meclisteki en büyük gruba sahip Değişime Devam (PP) partisine vermesini öngörüyor. PP, 7 gün içinde yeni bir hükümet kuramazsa, bu yetki Halk Meclisindeki ikinci büyük grup olan GERB-SDS İttifakına verilecek.

GERB-SDS İttifakı Meclis Grubu Başkanı Desislava Atanasova, yetki kendilerine verilirse geri iade edeceklerini duyurdu. Son olarak Anayasamız, Cumhurbaşkanının hangi Meclis grubuna yetkiyi devredeceğini seçmesiyle olası bir üçüncü hükümet kurma girişimine izin veriyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in birinci hükümet kurma yetkisini devretmesi için belirli bir tarih belirlenmemiştir.

Bir hafta sonra Meclisteki ikinci büyük siyasi güç de hükümeti kurma yetkisini geri iade ederse, Cumhurbaşkanı üçüncü ve son yetkiyi kendi seçeceği bir meclis grubuna devredecek.

Meclisteki siyasi güçlerin düzenli bir hükümet kurmaya yönelik üçüncü, başarısız girişiminden sonra Cumhurbaşkanı 47. Dönem Halk Meclisini feshedecek, geçici bir hükümet atayacak ve erken parlamento seçimleri kararı yayınlayacak.

Birinci hükümet kurma görevi verildiği andan itibaren başlayan süreç sırasında Halk Meclisi olağan toplantılarına devam edecek.


DİĞER HABERLER