Cumhuriyetin 99. yıl dönümü Filibe’de Atatürk belgeseliyle kutlandıCumartesi, 29 Ekim 2022

Cumhuriyetin 99. yıl dönümü Filibe’de Atatürk belgeseliyle kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Filibe şehrinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamının bir kesitini konu alan belgesel film gösterisiyle tanıtıldı.

Bayram dolayısıyla Türkiye’nin Filibe Başkonsolosluğu organizasyonuyla, Nahide Deniz ve Ufuk Karakaş’ın yapımcılığı ile çekilen, “Mustafa Kemal’ın Sofya Günleri (1913-1915)” filmi Bulgar izleyicilerle buluştu.

Filibe’de Ramada Oteli'nde düzenlenen Türkiye ve Bulgaristan ulusal marşlarının çalınmasıyla başlayan etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Gösterim öncesi bir konuşma yapan Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bu yıl iki önemli etkinlik düzenlediklerini anlattı.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Bulgaristan Devlet Arşivleri Ajansının ortak organizasyonunda haziran ayında başkent Sofya’da sunulan “Atatürk’ün Sofya Günleri” konulu, arşiv belgelerinden oluşan serginin bu kez Bulgaristan’ın Plevne kentinde sunulduğunu aktardı.

Başkosolos Küngerü, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenledikleri, Filibe’nin Türkiye dostlarını bir araya getiren diğer önemli etkinliğin, “Mustafa Kemal’in Sofya Günleri” belgesel filmi olduğunu belirtti.

Yapımcı Deniz de AA muhabirine, “Filmimiz aslında Türk-Bulgar dostluğuna atıfta bulunmaktadır. Bu dostluğun baş mimarı Atatürk’tür.” dedi.

Atatürk’ün askeri ateşe olarak Bulgaristan’da attığı adımların bugünlerde meyvelerini verdiğini dile getiren Deniz, 100 yılı aşkındır Türk-Bulgar dostluğunun devam ettiğine vurgu yaptı.

Belgesel film gösteriminin ardından yine Türkiye’nin Filibe Başkonsolosluğu organizasyon ve ev sahipliğinde bir resepsiyon verildi.

Resepsiyonda, Filibe kültür ve sanat çevreleri temsilcilerinin yanı sıra üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi milletvekilleri ve diğer yetkililer hazır bulundu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER