Dağ tatil yerlerini ziyaret eden vatandaşlarımızın sayısı artıyorPazartesi, 31 Aralık 2018

Dağ tatil yerlerini ziyaret eden vatandaşlarımızın sayısı artıyor Eurostat'ın 2017'de Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının dağ tatil yerlerine ziyaretlere ilişkin gerçekleştirdiği anket sonuçları, Bulgaristan'da dağ tatil yerlerine yapılan turistik gezilerin önemli ölçüde arttığını gösteriyor.

Geçen yıl ülke genelinde dağ tatil yerlerine yaklaşık 4,7 milyon gezi yapıldı. Önceki 2016 yılında dağ tatil yerine yapılan geziler ise yaklaşık 2,9 milyon idi.

Dağ tatil yerlerini ziyaret eden vatandaşların sayısı, Bulgaristan'da farklı destinasyonları ziyaret edenlerin toplam sayısının yüzde 11'ini oluşturuyor. AB'de bu oran ortalama yüzde 13'tür.

Geçen yıl en çok ziyaret edilen kış tatil yerleri Borovets ve Pamporovo idi. Yaklaşık 4600 yataklı 28 otelin bulunduğu Borovets Kayak Merkezi'ni 2017'de ziyaret eden yaklaşık 500 000 kişi burada yaklaşık 1, 5 milyon kez geceledi. Borovets Kayak Merkezi'ni ziyaret eden turistlerin yarısı yabancıdır ve yıl içindeki ziyaretlerden elde edilen toplam gelir 22 milyon levanın üzerindedir. Yaklaşık 5300 yataklı 50'ye yakın otelin bulunduğu Pamporovo Kayak Merkezi'nde geçen yıl yaklaşık 1,3 milyon geceleme kaydedildi ve elde edilen gelir yaklaşık 15 milyon leva değerindedir.

Geçen yıl dağ tatil yerlerine yapılan turistik gezilerin sayısı Slovakya'da en yüksek seviyedeydi. Orada turistlerin yaklaşık yüzde 25'i dağ tatil yerlerini ziyaret etmişlerdir. Romanya'da dağ tatil yerlerini ziyaret edenlerin sayısı yaklaşık yüzde 24 oranındadır. İtalya ve Fransa'da bu oran yüzde 19 idi. Diğer uçta ise Hırvatistan ile birlikte üç Baltık ülkesinin vatandaşları yer alıyor. Bu ülkelerde dağ tatil yerlerini ziyaret edenlerin sayısı ancak yüzde 2 oranında idi.


DİĞER HABERLER