Dağlık alanlarda meyve ve sebze yetiştiren çiftçiler desteklenecekÇarşamba, 30 Aralık 2020

Dağlık alanlarda meyve ve sebze yetiştiren çiftçiler desteklenecek2021 - 2027 Dönemi Tarım ve Kırsal Alanların Kalkınması İçin Stratejik Plan hazırlayan çalışma grubunun video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantısında verilen bilgiye göre, dağlık alanlarda meyve ve sebze yetiştiren çiftçilere ilk kez üretimle ilişkili tarımsal amaçlı destek sağlanacak. Bu alanlarda meyve ve sebze yetiştiriciliğinden elde edilen ürünlerin satılması gerekmemesinden dolayı kolaylaştırılmış destek şartları öngörülüyor.

Sunulan üretimle ilişkili tarımsal amaçlı destek programları, SWOT analizinden kaynaklanan tanımlanmış ihtiyaçlar temelinde geliştirildi. Onlar ilgili sektörlerdeki politika hedefleri ile uyumlu.

Önümüzdeki dönemde de üretimle ilişkili tarımsal amaçlı destek programları, meyve ve sebze, hayvan ve protein bitkileri yetiştiriciliği sektörlerine yönlendirilecek. Amaç, onların pazar yönelimini güçlendirmek ve rekabet güçlerini artırmaktır.

Meyve üreticileri, belirli meyve verme dönemi boyunca ve satılan üretimi kanıtladıktan sonra Uzun Ömürlü Bitkiler Siciline dahil edilen çok yıllık bitki üretimi için üretimle ilişkili destek alacaklar. Sofralık üzüm üreticileri, belirli üzüm çeşitleri listesinde yer alan üzüm çeşidi yetiştiriciliği için desteklenecek.

Serada üretime yönelik üretimle ilişkili tarımsal amaçlı destek programları ilk kez çok yıllık çilek ve ahududu yetiştiriciliğini de kapsıyor. Amaç, bu mahsullerin rekabet gücünü artırmaktır. Program kapsamında destek alabilmek için çiftçilerin her tür için belirlenen minimum ve ortalama verim miktarı elde etmiş olması gerekir.

Sebze yetiştiricilerine yönelik destek başvurusu için standart ve sertifikalı tohumlar kullanma koşulu getirilecek. Destek talep edilen sebzelerin yetiştirildiği alanların sulanması koşulu getirilmesi öneriliyor.

Patates yetiştiricilerinin Bitki Koruma Kanunu uyarınca Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansına da kayıt yaptırma koşulu getiriliyor. Destek talep edilen patates ekili alanların da sulanmasının yanı sıra bu alanlarda tüm agro-teknik önlemlerin uygulanması gerekir.

Fasulye üretimi de dahil olmak üzere protein içeren bitkiler üreten çiftçilere yönelik destek, yeni programlama döneminde de devam edecek.


DİĞER HABERLER