Davutoğlu: "Böyle yakın ilişkilerde olan çok az ülke vardır"Perşembe, 27 Şubat 2014

Davutoğlu: Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bugün Bulgaristan'a yaptığı ziyaretle iki ülke arasındaki bağlar güçlendiriliyor.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin ile yaptığı görüşmeden sonra Ahmet Davutoğlu, "Çok az ülkeler Bulgaristan ve Türkiye arasındaki yakın ilişkilere sahip" dedi.

Vigenin de kendi tarafından AB üyesi ülke olarak Türkiye'yi AB üyeliği konusunda yürüttüğü müzakerelere yardımcı olduğunu belirtti.

Daha önce planlanan ziyaret, iki ülke arasında gergin ilişkilerin olduğu spekülasyonlarını doğurdu ve Bakanlar Kurulu binası önünde protesto düzenleyen ırkçı Ataka partisinin verdiği karşı tepkilerle sürüyor.

Davutoğlu ve Vigenin, ortak bir sınır merkezi kurulması, kültür merkezleri ve doğal gaz enterkonektör bağlantısı kurulması için anlaşmalar imzalanması gibi birçok ortak girişimler yapılacağını açıkladılar. Türk diplomatın belirttiğine göre iki ülke arasındaki işbirliğinde enerji, ulaşım, ticaret, yatırım, turizm ve tarım alanında geliştirebilir potansiyel mevcut.

Davutoğlu, 14 Şubatta Filibe'de Cuma Camii'ye yapılan saldırının Türkiye'de büyük üzüntü yaşanmasına yol açtığını ifade ederek, yetkili makamlara aldıkları önlemler için teşekkür etti.

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki karayolu taşıma krizi geçen hafta Türkiye'nin 2014 yılında şu anda Bulgaristan tarafından çıkartılan transit geçiş için 15 bin taşıma belgesinin 125 bine çıkmasını ısrar etmesi üzere gerilimin artmasına sebep oldu. Fakat sonuçta iki ülke uluslararası yolcu ve yük taşımacılığı anlaşması imzalanması konusunda anlaştılar ve gerilim azaldı.

Vigenin'in belirttiğine göre bazı sıkıntılara rağmen büyük ölçüde yük taşımacılığıyla ilgili sorun çözülmüştür.

Ahmet Davutoğlu ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve Başbakan Plamen Oreşarski ile de görüşmeler gerçekleştirecek.


DİĞER HABERLER