Dayanıklı ürünlerle değiştirilebilen plastik ürünler yasaklanıyorÇarşamba, 20 Ekim 2021

Dayanıklı ürünlerle değiştirilebilen plastik ürünler yasaklanıyor

Hükümet, Avrupa Birliği (AB) mevzuatının gerekliliklerini karşılayan Belirli Plastik Ürünlerin Çevre Üzerindeki Etkisinin Azaltılmasına İlişkin Yönetmelik kabul etti.

Yönetmelik, dayanıklı, yeniden kullanılabilir ürünler veya plastik dışındaki malzemelerden yapılmış ürünler olmak üzere alternatifleri bulunan bazı ürünlerin piyasaya arzını yasaklamaktadır.

Tek kullanımlık plastik bardak ve gıda kutularının tüketimini azaltmak için önlemler ve ayrıca atıklarını azaltmak ve geri dönüşümü teşvik etmek için belirli ürünlerin tasarımı ve üretimi için yeni gereklilikler getiriliyor.

Belirli ürünlerin plastik içeriği ve uygunsuz bir şekilde imha edilmesinin zararları için yeni işaretlemeler, zorunlu bilgilendirme önlemleri ve ulusal bilgilendirme kampanyaları da dahil olmak üzere son kullanıcılar için bilgiler artırılıyor.

2029 yılı için plastik içecek şişelerinin ayrı toplanması hedefine ulaşmak için ilgili ürünleri piyasaya arz eden kişiler tarafından finanse edilecek atık üretim sahalarında uygun ek altyapı sağlanarak ambalaj atıklarının ayrı toplanması için mevcut sistemlerin genişletilmesi için bir gereklilik getiriliyor.

Ürün bedelinin ödenmesine ilişkin usul ve miktarın belirlenmesine ilişkin yönetmelikten 25 mikrondan ince plastik poşetler için ürün ücreti ödeme zorunluluğu kaldırılıyor, çünkü bu poşetler dayanıklı, yeniden kullanılabilir ürünler veya plastik dışındaki malzemelerden yapılmış ürünler olmak üzere alternatifleri bulunan ve piyasaya arzı yasaklanan ürünler listesine dahil edilmiştir.


DİĞER HABERLER