DEİK yetkilileri Bulgaristan'da yerleşik Türk girişimcilerle buluştuPerşembe, 24 Nisan 2014

DEİK yetkilileri Bulgaristan'da yerleşik Türk girişimcilerle buluştuDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) yetkilileri, Bulgaristan'da yerleşik Türk girişimcilerle buluştu, ortak çalışma stratejilerini görüştü.

Başkent Sofya'da, "Balkan" otelinde düzenlenen toplantıda, Dünya Türk İş Konseyi'nin (DTİK), Türk diasporasının yükselişine katkı sağlayacak faaliyetleri ele alındı. Yurtdışındaki Türk girişimciler arasında sinerjiyi arttırmayı, onların görüş ve önerilerini dinlemeyi de amaçlayan toplantıya, Türk Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası (TBSTO) üyeleri de katıldı.

DEİK Genel Sekreteri Bahri Can Çalıcıoğlu, toplantıda kapsamında gerçekleştirilen forumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik büyümesine ilişkin stratejik hedeflere değindi. DEİK'in 2014 yılının sonuna dek tüm Balkan ülkelerinde temsilcilikler açacağını belirten Çalıcıoğlu, aynı süre zarfında da dünyanın 80 ülkesindeki 300 kentinde temsilcilikler açmayı planladığını ifade etti.

DEİK'in hükümet, devlet ve iş dünyası arasında işbirliği sağlayan bir örgüt olduğunu vurgulayan Çalıcıoğlu, Balkanlar'daki Türk lobisinin çalışmalarının önemine dikkati çekti.

DTİK Balkanlar Komite Başkanı Ömer Süsli de Bulgaristan'ın Türk yatırımcıları çekmekte başarısız olduğunu vurguladı. Süsli, Balkanlar'daki 11 ülke arasında, Türklerin en az yatırım yaptığı ülkenin, Yunanistan'ın ardından Bulgaristan olduğunu söyledi.

Süsli, kendisinin Romanya'da işlettiği 7 fabrikada 3 bin kişiyi istihdam ettiğini, Romanya devletinin ise işletmelerinin bahçesine kadar demiryolu bağlantısı getirdiğini kaydetti.

Toplantıya katılan TBSTO Genel Başkanı Zeki Bayram ise kendisi gibi birçok Türk işadamının 25 yıl önce Bulgaristan'a gelerek yatırım yaptıklarını anlattı. DEİK'in, Bulgaristan'da yerleşik Türk işadamlarının çalışmalarına yönelik proje ve strateji geliştirmesini isteyen Bayram, Türk işadamları Bulgaristan'a gelmeden önce Bulgarların, bavul ticareti ile Türkiye'ye yılda 2 milyar dolar maddi katkı sağladıklarını anımsattı.

Toplantıda katılımcılara, DTİK'in önümüzdeki döneme ilişkin çalışmaları hakkında bilgi de verildi.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe de toplantıda DEİK temsilcileri ve Bulgaristan'da faaliyet gösteren Türk ve Bulgar işadamları ile görüş alış verişinde bulundu.


DİĞER HABERLER