Denkov: Bulgaristan-Sırbistan gaz bağlantısı, tüm bölgeye daha fazla enerji güvenliği getiriyorCuma, 08 Aralık 2023

Denkov: Bulgaristan-Sırbistan gaz bağlantısı, tüm bölgeye daha fazla enerji güvenliği getiriyor

Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan ve Sırbistan için daha fazla enerji güvenliği ve bölgedeki yerleşim yerlerine doğal gaz hizmeti götürülmesi olasılığı, bugün Başbakan Akademisyen Nikolay Denkov ve Enerji Bakanı Rumen Radev tarafından yerinde incelenen yeni sistemler arası doğal gaz bağlantı boru hattının faydalarından yalnızca bir kısmıdır. İkili, Kalotina yakınlarında gaz ölçüm istasyonunun tesislerini ziyaret etti ve Bulgartransgaz Şirketi Genel Müdürü Vladimir Malinov onlara projenin hazır olduğu konusunda güvence verdi.

Başbakan Denkov, gazetecilere verdiği demeçte, “Gaz boru hattı sayesinde Bulgaristan, tamamen yeni bir rota üzerinden Batı Avrupa'daki gaz kaynaklarına erişim sağlıyor” diye belirtti. Denkov’un ifadesine göre, ülkemiz hâlihazırda çok daha iyi enerji bağlantısına sahip, bu da Bulgaristan için daha fazla fırsat ve daha güçlü müzakere pozisyonlarının yanı sıra bölgede daha fazla rekabet anlamına geliyor. Başbakan, “Burası sadece Sırbistan'a gaz verilmeyen, çift yönlü olan, gerekirse Bulgaristan'ın da gaz alabileceği bir istasyondur” diye altını çizdi.

İletim kapasitesi yıllık 1,8 milyar m3 doğal gaz olan bu boru hattı ile ayrıca Sırbistan bölgedeki LNG terminallerine ve Güney Gaz Koridoru'na erişim kazanıyor.

Bulgaristan-Sırbistan doğal gaz ara bağlantı boru hattı (IBS), Bulgaristan'ın Novi Iskır kasabasından Sırbistan'ın Niş kasabasına kadar uzanan güzergahta toplam 170 km uzunluğundadır. Bulgar topraklarındaki altyapı, 62 km'lik gaz boru hattını ve buna eşlik eden tesisleri (arıtma tesisleri, musluk tipi kontrol üniteleri, gaz ölçüm istasyonu, gaz iletim şebekesine bağlantılar ve Slivnitsa ve Dragoman şehirleri yakınlarında otomatik gaz dağıtım istasyonları) içermektedir.

Projenin Güneydoğu Avrupa'da enerji güvenliği açısından önemi, Avrupa Komisyonu tarafından projeye "AB'nin ortak çıkarına yönelik proje" statüsü verilmesiyle doğrulandı. Bakanlar Kurulu kararıyla Bulgaristan topraklarındaki altyapı, ulusal bir nesne ve ulusal öneme sahip bir nesne olarak ilan edildi. IBS, bölgedeki gaz altyapısı geliştirme projeleriyle (sıvılaştırılmış gaz terminalleri, Dedeağaç'taki terminal, Çiren yeraltı gaz deposunun genişletilmesi ve yeni gaz boru hatlarının inşası ve mevcut gaz boru hatlarının genişletilmesi dahil) sinerji içindedir. IBS, her iki ülkedeki mevcut altyapı - ara bağlantı boru hatları ve gaz depolama tesisleri sayesinde, hem Bulgaristan hem Sırbistan'ın yanı sıra bölgedeki diğer ülkeler için tedarik yollarını çeşitlendirme ve doğal gaz arz güvenliğini artırma hedeflerine ulaşmada önemli bir araçtır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER