Devlet, 2022'de işçi istihdamını sürdürmeleri için işverenleri desteklemeye devam edecekCuma, 31 Aralık 2021

Devlet, 2022'de işçi istihdamını sürdürmeleri için işverenleri desteklemeye devam edecek

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, hükümet işverenlere 2022'nin ilk iki ayında da Covid-19'dan etkilenen ekonomik faaliyetlerde işçi istihdamını sürdürmek için devlet desteği verilmesine karar verdi.

Destek, 13 Mart - 31 Aralık 2020 arasındaki dönemde yarı zamanlı çalışan, İş Kanunu'nun 173a. maddesine göre ücretsiz izin kullanan işçiler veya faaliyete geçici kısıtlamalar getirilmesi nedeniyle işi askıya alınan çalışanlar için veriliyor.

1 Ocak 2020'den önce kurulan şirketler, çalışanlarının Ekim 2021 için prime esas kazanç tutarının yüzde 60'ı ve işveren tarafından ödenmesi gereken sigorta primlerinin yüzde 60'ı miktarında destek alabilecek. Bu desteği almaya hak kazanmak için tazminat için başvurdukları aydaki satış gelirlerinin, 2019'un aylık ortalama gelirine göre en az %40 oranında azalmış olması gerekir. Düşüşün %30'dan az olmaması durumunda devletten sağlanan destek miktarı, temmuz ayı prime esas kazanç tutarının yüzde 50'si ve işverene ait olan sigorta primleri tutarının aynı oranı kadar olacak.

1 Ocak 2020’den sonra kurulan şirketlerin işverenleri, çalışanların Ekim 2021 için ayı prime esas kazanç tutarının yüzde 60'ı ile kendilerine ait sigorta primi tutarının yüzde 60'ı kadar destek almaya hak kazanacaklar. Şirketlerin destek almaya hak kazanması için tazminat başvurusu yaptıkları aydaki satış gelirlerinin, 2020 için ortalama aylık gelirlerine göre en az %40 oranında azalmış olması gerekiyor. Düşüşün %30'dan az olmaması durumunda devletten sağlanan destek miktarı, Ekim 2021 için prime esas kazanç tutarının yüzde 50'si ve işverene ait olan sigorta primleri tutarının aynı oranı kadar olacak.

Çalışanlarının istihdamını sürdürmek için destek alan şirketlerin, Ekim 2021 için prime esas kazanç tutarından az olmayan bir miktarda ücret ödemeleri ve ilgili ay için ödenmesi gereken sigorta primlerini ödemeleri gerekmektedir.

Ödemeler, Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ) tarafından banka havalesi yoluyla ilgili işverenin hesabına yatırılacak. Kararname, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.


DİĞER HABERLER