Devlet, 2027 yılına kadar yaklaşık 115 bin gencin mesleki gelişimini destekleyecekCuma, 17 Haziran 2022

Devlet, 2027 yılına kadar yaklaşık 115 bin gencin mesleki gelişimini destekleyecek

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Georgi Gökov, "Sanat ve Kültür Alanında Kariyer Desteği" başlığı altında düzenlenen Kariyer Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (MТSP), 2021-2027 Dönemi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı aracılığıyla yaklaşık 115 bin gencin mesleki gelişimini destekleyecek. 2027 yılına kadar olan dönemde bakanlığın bütçesinin 730 milyon levayı aşan kısmı, gençlerin işgücü piyasasına dahil edilmesi, eğitimden istihdama geçişlerinin kolaylaştırılması, staj, iş başı eğitim ve sübvansiyonlu istihdama yönelik tedbirlere yönlendirilecek. 2014 yılından bu yana İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında 80 000'den fazla gence destek verildi” diye bildirdi.

Etkinlik, Ulusal Krıstyo Sarafov Tiyatro ve Film Sanatları Akademisi (NATFİZ), Bulgaristan Tiyatro Sanatçıları Birliği (SAB), MTSP, İstihdam Ajansı (AZ) ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı Yönetim Otoritesi tarafından organize edildi.

Bakan, tiyatro ve çeşitli kültür kurumlarının yöneticilerine kültür alanında lise ve yükseköğrenimini tamamlamış gençlerin istihdamına yönelik yeni ulusal programı tanıttı. Program, 2022 Ulusal İstihdam Eylem Planı'nın bir parçasıdır. Program için ayrılan bütçe 1,2 milyon levanın üzerindedir. Bu kaynakla MTSP, yaklaşık 200 gencin 6 ay tam zamanlı olarak istihdamını destekleyecek ve işverenlere ücretlerini ve sigorta primlerini ödemeleri için finansman sağlayacak. Gökov, “Bu alanda ilk kez 29 yaş altı gençlerin kariyer başlangıçları için sübvansiyonlu istihdam sağlandı” diye vurguladı.

Forum sırasında kültür ve sanat alanındaki işverenler, 2021-2027 Dönemi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında genç istihdamı fırsatları ve tiyatroların faaliyetlerini desteklemek için istihdam yaratmayı amaçlayan Ulusal Melpomene Programı’nın parametreleri hakkında bilgi aldı.

NATFİZ Rektörü Prof. Dr. Stanislav Semerciev, “Bu girişimin NATFİZ’de gerçekleşmesinden ve tiyatro, sinema ve genel olarak kültür alanlarında gençlerin gelişimi için faydalı bir şey elde etmek için ilk kez MTSP, AZ ve SAB ile aynı masada oturduğumuz için mutluyum” dedi.


DİĞER HABERLER