Devlet, aile hekimlerinin herkesin ziyaret edebileceği pratisyen hekimler olmasını planlıyorÇarşamba, 30 Mart 2022

Devlet, aile hekimlerinin herkesin ziyaret edebileceği pratisyen hekimler olmasını planlıyor

Hükümet yetkilileri, pratisyen hekim ziyaretleriyle ilgili sağlık hizmetlerinde değişiklikler hazırlıyor. Onların işlevleri ortadan kalkmayacak, ancak hastalar şu anda olduğu gibi belirli bir pratisyen hekimi değil kendi seçtikleri bir partisyen hekimi ziyaret edebilecekler. Amaç, aile hekimlerinin işini kolaylaştırmak ve aynı zamanda Ulusal Sağlık Sigortası Fonu (NZOK) tarafından kendilerine sundukları sağlık hizmetleri için yapılan ödeme şekillerini değiştirmektir. Buradaki fikir, yıl sonuna kadar uygulamaya konulması planlanan elektronik hasta dosyasıyla ilgilidir.

“Sağlık Hizmetlerinde Personel Sıkıntısının Sonuçları ve Değişim İhtiyacı” konulu tartışma toplantısında bu fikri ilk kez açıklayan Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Anton Tonev, “Pratisyen hekimlerin çoğu aynı sorunları bildiriyor - fazla çalışma, düzensiz çalışma saatleri, hastaların sürekli araması nedeniyle işlerini eve götürme. Dinlenmeye vakit bulamayan büyük il merkezlerinin dışındaki doktorlardan çok fazla sinyal alıyoruz” diye kaydetti.

Dr. Tonev, değişiklikle birlikte pratisyen hekimlerin gelirlerinin muayene edecekleri hasta sayısına bağlı olacağını ve pratisyen hekimlerin gelirlerinin dayandırılacağı hizmete hazır bulunma hastaların olmayacağını bildirdi.

Çalışma saatleri dışında hastalar ilk önce hastalık tanı ve danışma merkezlerindeki acil servislere ve gerekirse acil bakım merkezlerine yönlendirilecektir.


DİĞER HABERLER