Devlet, mobil operatörlerinin açtığı davayı ilk aşamada kazandıÇarşamba, 12 Ocak 2022

Devlet, mobil operatörlerinin açtığı davayı ilk aşamada kazandı

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Sanayi Bakanı Kornelia Ninova’nın, basın mensuplarına yaptığı açıklamaya göre devlet, Bulgaristan’daki iki büyük cep telefonu operatörünün yıl başından itibaren müşteri tarifelerini yükseltmelerini yasaklayan kararname çıkarması üzerine aleyhine açtıkları davayı ilk derece mahkemesinde kazandı.

Ninova, “Bulgaristan’daki aileler için iyi haberlerim var - ilk aşamada cep telefonu operatörlerine karşı davayı kazandık. Bir idare mahkemesi, niyetlerinin haksız ticari uygulama olduğunu ilan eden geçen yılki kararımıza karşı yapılan temyiz başvurusu üzerine konuyla ilgili kararını açıkladı” diye belirtti.

Davacılardan birine göre, tarifelerdeki artış büyük bir kamu yararı meselesi olmaması, durumun kontrol altına alınmasının devletin görevi olmadığı anlamına geliyor. Ancak Ninova, mevcut istikrarsız ekonomik durumda bunun böyle olmadığı konusunda kararlıydı.

İlk derece mahkemesinin kararına 7 gün içinde Danıştay nezdinde itiraz edilebilir ve bunun olması muhtemeldir. Ancak Ekonomik İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı, devletin yasa ihlali olarak değerlendireceği için telekomünikasyon şirketlerinin böyle bir adım hakkında düşünmemeleri gerektiği konusunda şiddetle uyardı. Ninova, “İnsanlara tarifelerin yükseltileceğine dair mesajlar göndermeyin. Bu yanıltıcı bilgidir. Bu karara itiraz etseler bile bu politikaya devam edeceğiz” dedi.


DİĞER HABERLER