Devlet okullara yeni spor sahaları için 15 milyon leva sağlıyorÇarşamba, 15 Haziran 2022

Devlet okullara yeni spor sahaları için 15 milyon leva sağlıyor

58 belediye ve devlet okulu, özel kaplamalı yeni spor sahalarına sahip olacak, başka 50 okulun spor sahası ise Eğitim ve Bilim Bakanlığının (MON) ulusal bir programı kapsamında yenilenecek. Program, bugünkü kabine toplantısında kabul edildi.

Bu amaçla, 10 milyon levası yeni sahalar için ve 5 milyon levası onarımlar için olmak üzere bütçeden 15 milyon leva ayrılması öngörülmektedir.

Özel kaplamalı yeni bir spor sahasının inşası için maksimum 170 000 leva, mevcut olanın onarımı için ise 100 000 leva sağlanıyor. Bu miktarlar, 1000 m2'ye kadar büyüklükte olan sahalar için hesaplanmıştır. Eğer proje daha pahalıysa eş finansman sağlanacaktır.

Belediyeler için nüfusa göre sayı sınırı vardır. Bu sayı, bir projeden (50 bin nüfusa sahip yerleşim yerleri) altı projeye (400 binden fazla nüfusa sahip yerleşim yerleri) kadar değişmektedir. MON’a bağlı devlet okulları, il başına en fazla toplam iki proje teklifi sunabilir.

Uygun faaliyetler arasında sahalar için ekipmanın teslimi ve kurulumu yer almaktadır.

Spor sahası olan, ancak yerine özel kaplamalı yenisini yapmak isteyen okullar için de projelere izin veriliyor.

İki modül kapsamında çit yapımı, aydınlatma vb. onarım veya inşaatla ilgili başka faaliyetler de olabilir.

Finansman için son tarih 1 Aralık 2022'dir.

Halihazırda ülkedeki birçok okul beden eğitimi derslerini uygun bir ortamda yapamamakta ve spor etkinlikleri düzenlemekte zorlanmaktadır.

Okullar, eğitim kurumları ve belediyeler tarafından alınacak projelerle başvuru yapıldıktan sonra belirlenecek. MON, Kültür Bakanlığı ve Spor Bakanlığına bağlı devlet okulları başvuru yapabilir. 

Proje değerlendirmesi, örgün eğitimdeki öğrenci sayısı kriterine göre yapılacak.


DİĞER HABERLER