Devlet ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelere avroya geçişin etkilerini soruyorCuma, 18 Kasım 2022

Devlet ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelere avroya geçişin etkilerini soruyor

Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı, avroya geçişin Bulgaristan'daki küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerindeki beklenen etkilerine ilişkin bir anket başlattı. Anket anonim ve mali cihazların uyarlanması ve muhasebe yazılımının değiştirilmesi ile ilgili beklenen maliyetler gibi konuları açıklığa kavuşturmak için sorular içeriyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, anketle personel eğitim ihtiyaçları ve avroya geçiş sürecinde işletmelerin diğer olası zorlukları hakkında da bilgi toplandığı bildirildi.

Kurumun internet sitesi üzerinden bugün başlayan ve 16 Aralık'a kadar devam edecek olan online anket, ilgili kuruluşlar aracılığıyla da yaygınlaştırılacak.

Anket sonuçları, Bulgaristan devletinin yetkili makamlarının şirketler açısından bir para biriminden diğerine geçiş sürecinde yaşanan sorunları tespit etmesine yardımcı olacak. Avronun benimsenmesinden işletmeler için beklenen faydalar da dikkate alınacak.

Anket verilerinin değerlendirilmesi, sektöre ilişkin stratejik planların hazırlanmasında kullanılacak ve mevzuat değişikliklerinin hazırlanmasında dikkate alınacak.

İşletmelere yöneltilen sorular arasında şunlar yer alıyor:

Bulgaristan'ın avroyu kabul etmesi muhasebe sisteminizde bir değişiklik gerektirecek mi?

Sizce bu değişiklik işletmeniz için ne gibi maliyetlere yol açar?;

 Avronun Bulgaristan'da kullanılmaya başlanması, mal ve hizmet fiyatlarının, avroya giriş tarihinden yaklaşık 5 ay önce başlayan ve bundan 12 ay sonra sona eren sözümona “ikili fiyatlandırma dönemi" denilen bir dönemde her iki para biriminde de gösterilmesini gerektirecek. Bu, mali cihazlarınızı her iki para birimiyle çalışacak şekilde uyarlamak için ek maliyetlere veya parayı muhafaza etmek için ek maliyetlere yol açar mı?

Sizce bu maliyetlerin miktarı ne olur?


DİĞER HABERLER