Devlet, üniversiteli gençlerin startuplarını ve genç bilim insanlarını destekleyecekPazartesi, 18 Nisan 2022

Devlet, üniversiteli gençlerin startuplarını ve genç bilim insanlarını destekleyecek

Yenilik ve Büyüme Bakanı Daniel Lorer, konuk olarak katıldığı Fonlar Fonu ile Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi arasında iş birliği anlaşması imza töreninde yaptığı konuşmada, “İnovasyon ve girişimcilik konusunun daha çok gence ulaşması son derece önemlidir. Bu onların iyi fikirlerini işe dönüştürecek” diye kaydetti.

İş birliği anlaşması, akademi camiası, iş dünyası, devlet kurumları ve toplum arasında etkin bilgi ve fikir alışverişinin geliştirilmesine katkıda bulunacaktır. Bu anlaşma ile öğrencilerin kendi işlerini veya diğer girişimcilik faaliyetlerini başlatmaları desteklenerek kariyer gelişimi ve kendilerini gerçekleştirmeleri için daha iyi fırsatlar sağlamak amacıyla iş birliği derinleştirilecek.

Bakan Lorer, anlaşma kapsamında ilk girişim olarak 2022 Ulusal En İyi Gençlere Ait Startup Yarışması düzenlendiğini duyurdu. Yarışma, gençlerin girişimcilik ve yenilikçilik becerilerinin geliştirilmesini, startupları finanse etme fırsatları hakkında bilgi sahibi olmalarını, iş planlarını nasıl hazırlayacaklarını ve fikirlerini yatırımcılara nasıl sunacaklarını öğrenmelerini amaçlıyor. Uygun katılımcılar, yenilikçi iş fikirleri olan 29 yaşına kadar olan üniversite öğrencileridir. Yarışma, Sofya Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Fonlar Fonu tarafından Yenilik ve Büyüme Bakanlığının himayesinde düzenleniyor.

Lorer, “Programın yeni döneminde genç bilim insanlarına yönelik teknoloji transferi için kaynak sağladık” diye belirtti. Bakan, iş dünyası ve akademiler arasındaki bağlantının önemini yineledi.

Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Anastas Gerdjikov, inovasyon bilimle mümkün olduğu için bilimsel araştırmalara ağırlık verilmesi gerektiği görüşünü de dile getirdi.

İmza törenine Fonlar Fonu İcra Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkanı Martin Gikov ve akademi çevre temsilcileri de katıldı.


DİĞER HABERLER