Devlet, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle iş dünyasını destekleyecekCuma, 22 Ekim 2021

Devlet, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle iş dünyasını destekleyecek

Basın açıklaması yapan geçici Başbakan Stefan Yanev, “Geçici hükümet, 630 000'den fazla şirketin yüksek elektrik fiyatları nedeniyle desteklenmesine karar verdi. Onlar, megavat saat başına 110 leva tazminat alacak. Tazminat ödemeleri, 2021 takvim yılının sonuna kadar yapılacak” diye açıkladı.

Başbakan, “Yardım, Enerji Bakanlığı ile elektrik tüccarları, nihai elektrik tedarikçileri, şirket olan müşterilere satış yapan elektrik üreticileri ve organize elektrik satış piyasasındaki operatörler arasında imzalanan bir sözleşme temelinde otomatik olarak sağlanacak. Ödenecek tazminat miktarı, megavat saat başına enerji tüketimi ve sabit destek oranı temelinde hesaplanacak” diye açıklık getirdi.

Destek programı için öngörülen toplam finansman 450 milyon levadır.

Destek süresi bu yıl 1 Ekim- 30 Kasım dönemini kapsıyor ve tazminat ödemeleri 2021 yılı sonuna kadar yapılacak. Yanev, “Fonlar, devlet bütçesinden Kozloduy Nükleer Enerji Santrali Şirketi pahasına hibe destekleri yoluyla sağlanacak, bir sonraki raporlama yıllarında Bulgaristan Ulusal Elektrik Şirketi tarafından ödenmesi gereken temettü belirtilen miktarda azaltılacak” dedi.

Basın toplantısında Maliye Bakanı Valeri Belçev, Ekonomi Bakanı Daniela Vezieva ve Enerji Bakanı Andrey Jivkov da hazır bulundular.

Bakan Jivkov, “Şirket olan abonelere ilk tazminatların bir sonraki elektrik faturaları ile ödenmesi beklenmektedir” dedi Jivkov, sözleşme formlarının beş gün içinde hazırlanacağını ve beş gün sonra imzalanmaya başlayacağını belirtti.

Söz konusu elektrik faturaları 1 Kasım-15 Kasım dönemine aittir. Tazminat ödemeleri, otomatik olarak şirketlerin hesaplarına yatırılacak.


DİĞER HABERLER