Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Georgiev, AB Genel İşler Konseyi toplantısına katıldıÇarşamba, 22 Haziran 2022

Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Georgiev, AB Genel İşler Konseyi toplantısına katıldı

Avrupa Birliği (AB) Genel İşler Konseyi, dün (21.06.2022) Lüksemburg'da toplandı. Toplantının gündeminde 23 ve 24 Haziran'da yapılacak olan Avrupa Konseyi sonuç bildirgesi taslağına ilişkin görüş alışverişi yer aldı. Sonuç bildirgesi taslağı, “Daha Geniş Avrupa", Ukrayna’daki savaş, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova'nın AB’ye üyelik adaylıkları, Batı Balkanlar, ekonomik konular ve Avrupa'nın Geleceği Konferansı sonrasında izlenecek adımları içeriyor. AB Konseyi Fransa Dönem Başkanlığı, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığının bir sonucu olarak acil jeopolitik ihtiyaçları karşılamak için bir Avrupa Siyasal Topluluğu oluşturulmasını önerdi. Gelecekteki topluluk, ortak demokratik değerleri paylaşan tüm Avrupa ülkelerine açık olacak.

Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Georgiev, toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu girişimi, kıtada istikrarı sağlamak, barışı ve refahı korumak için ortak değer ve ilkeleri paylaşan Avrupa ülkelerini dahil etmek için bir fırsat olarak görüyoruz. Aynı zamanda, bir Avrupa siyasi topluluğu AB'nin genişleme politikasının yerini alamaz” diye kaydetti. Ukrayna ile ilgili bölümde, bakanlar Ukrayna'nın acil ihtiyaçlarına yanıt olarak mali yardıma ve ayrıca çatışma sonrasında ülkenin yeniden inşasına yönelik desteklerini yineledi.

Bakan Yardımcısı, “Bulgaristan, Kuzey Makedonya Müzakere Çerçevesi taslağında Bulgaristan için öncelikli unsurları yansıtma çabalarından dolayı Fransa Dönem Başkanlığına teşekkür eder. İki ülke arasındaki İyi Komşuluk ve Dostluk Antlaşması'na uyum için güvenilir garantilerin gerekli olduğu yönündeki pozisyona tutarlı bir şekilde bağlı kalmaya devam ediyoruz. Kuzey Makedonya Anayasası’na dahil edilmeleriyle olmak üzere oradaki Bulgar topluluğunun haklarının garanti altına alınması üyelik müzakerelerinin başlatılması için bir şarttır” diye kaydetti. Bulgaristan Parlamentosu’nun AB Konseyi Fransa Dönem Başkanlığı’nın önerisini karara bağlama ihtiyacıyla bağlantılı olarak metne çekince uyguladı. Bulgaristan, şartların yerine getirilmesi ve Kosova'ya vize serbestisi sağlanması durumunda Bosna-Hersek'e AB üyeliğine aday ülke statüsü verilmesini destekliyor.

Bakanlar, AB ve Moldova’ya aday ülke statüsü verilmesini kabul etti. Georgiev, “Bulgaristan, üç ülke için Avrupa perspektifini ve Ukrayna ile Moldova Cumhuriyeti'ne AB üyeliğine aday ülke statüsü verilmesini destekliyor. Aynı zamanda her ülke yerleşik prosedürleri izlemeli ve liyakat ilkesine göre değerlendirilmelidir” diye vurguladı.

AB Genel İşler Konseyi, Avrupa'nın Geleceği Konferansı sonrasında izlenecek adımlar, AB-Birleşik Krallık ilişkileri, Avrupa Dönemi ve siyasi reklamcılığın şeffaflığı ve hedeflenmesine ilişkin yönetmelik taslağı üzerinde durdu.


DİĞER HABERLER