DIŞİŞLERİ BAKANI JELEVA, AB KOMİSERİ OLACAKÇarşamba, 07 Ekim 2009

DIŞİŞLERİ BAKANI JELEVA, AB KOMİSERİ OLACAK	Bulgaristan Dışişleri Bakanı Rumyana Jeleva'nın Avrupa Birliği Komiseri olacağı bildirildi.
Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) yaptığı açıklamada, Rumyana Jeleva'nın Avrupa Birliği Komiserliği için önerildiğini ve çalışma alanının belirlenmesi için de Brüksel ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
Jeleva'nın, Avrupa Birliği'nin ''enerji'', ''genişleme'' veya ''altyapı'' konularından birinden sorumlu komiseri olması bekleniyor.
Bulgaristan hükümeti, Jeleva'yı Brüksel'e göndermeye hazırlanırken, Avrupa Birliği'nin tüketici haklarından sorumlu komiseri Meglena Kuneva'yı ise geri çekecek.
Başbakan Borisov, bir süre önce yaptığı açıklamada, geçen temmuz ayında yapılan parlamento seçiminde barajı geçemeyerek parlamento dışında kalan, eski kral Simeon Sakskoburgotski'nin lideri olduğu Ulusal Demokrasi ve Yükseliş Hareketi (NDSV) üyesi Meglena Kuneva'nın Avrupa Komisyonu'nda Bulgaristan'ı temsil etmesinin ''uygun olmadığını'' söylemişti.
Kuneva, Bulgar basını tarafından da ülkenin ulusal çıkarları savunmamakla suçlanıyordu.


DİĞER HABERLER