Dışişleri Bakanı Zaharieva: Erdoğan, Avrupa Birliği'ne El UzattıSalı, 27 Mart 2018

Dışişleri Bakanı Zaharieva: Erdoğan, Avrupa Birliği'ne El UzattıNOVA TV'nin "Merhaba Bulgaristan" programına konuk olan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, dün Varna'da yapılan Avrupa Birliği (AB)-Türkiye Zirvesi ile ilgili yorumda bulundu. "Toplantı verimli geçti, kullanılan ses tonu çok iyiydi" diyen Zaharieva, sorunlu bölgelerde ortak çalışma yönündeki pozisyonuyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB'ye el uzattığını vurguladı.

Bakan, "Şunu belirtmek isterim ki, toplantıda kullanılan ses tonu çok iyiydi. Bulgaristan için en önemli şey anlaşmanın korunmasıdır. Göçmen dalgasında yüzde 87 oranında azalma var, Bulgaristan sınırında baskı yok" diye konuştu. Toplantıda AB ve Türkiye tarafından da taahhütler üstlenildiğini sözlerine ekleyen Zaharieva, bunun anlaşmanın işe yaradığını gösterdiğini söyledi. Bakan, "Anlaşmada her tarafın taahhütlerini yerine getirmesi gerekiyor" diye izah etti.

Bakan, "Dışişleri Bakanı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının sonunda söylediği sözlerden etkilendim. Erdoğan, sorunlu bölgeleri belirterek, şunları söyledi: "Suriye, Irak, Afganistan, Pakistan'ı normalleştirmek için Avrupa ile birlikte çalışalım". Bu, uzatılan bir el demektir" diye kaydetti.

Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve Afrin'deki Türk askeri operasyonu ile ilgili konularda hala farklılıklar olduğunu açıklayan Zaharieva, ancak kararlı bir şekilde diplomatik bir yaklaşım izlendiğinde onların çözülebilir sorunlar olduğunu söyledi.

Zaharieva, Başbakan Boyko Borisov'un Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan ile baş başa yaptığı görüşmede cevap bekleyen soruları gündeme getirdiğini belirtti.

Trakya Bulgarlarinin tazminat talebi ile ilgili Zaharieva, "Uzun yıllar boyunca var olan bu iki taraflı sorunları çözmek için bu ortak komisyonunun mümkün olan en kısa süre içinde kurulması konusunda anlaşmamız çok önemliydi" dedi.


DİĞER HABERLER