Dışişleri Bakanı Zaharieva, Yunan mevkidaşı Dendias ile bir araya geldiCuma, 30 Ağustos 2019

Dışişleri Bakanı Zaharieva, Yunan mevkidaşı Dendias ile bir araya geldiBaşbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, AB ülkelerinin üst düzey diplomatlarının gayrı resmi bir toplantısı kapsamında Helsinki'de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi.

Zaharieva," Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki ikili ilişkiler, aktif siyasi diyalog, ticari ve ekonomik işbirliğini genişletme, enerji alanındaki ortak çıkarlar ve yoğun eğitim ve kültür alışverişinden kaynaklanan stratejik ve dostane bir karaktere sahiptir" dedi. Bakan Dendias, Zaharieva'nın daveti üzerine 10 Eylül'de Sofya'yı ziyaret etmeyi kabul etti.

İki bakan, ikili çıkarların yanı sıra bölgenin siyasi gündemiyle ilgili konuları da ele aldı. Onlar, ikili ilişkilerimizin mükemmel düzeyde olduğunu belirttiler.

Yunanistan ekonomisinin ve pazarının coğrafi yakınlığı ve potansiyeli, Bulgar ve Yunan şirketleri arasındaki yüksek ekonomik aktiviteyi önceden belirlemektedir. 2018 yılında Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki ticaret hacmi 2017 yılına göre % 7,8 artarak 3,3 milyar avro olarak gerçekleşti. Yunanistan, Almanya, İtalya, Romanya ve Türkiye'den sonra ihracatımızda 5. sırada yer almaktadır.

Yunanistan-Bulgaristan Gaz Bağlantı Hattı (IGB), hem Bulgaristan hem de Orta ve Güneydoğu Avrupa bölgesi için doğal gaz kaynaklarının çeşitlendirilmesinde büyük önem taşımaktadır. Ara bağlantı boru hattı, Kuzey-Güney Gaz Koridoru'nu Güney Gaz koridoruna bağlayacaktır. Gaz bağlantı hattının kapasitesi 3 ile 5 milyar metreküp arasındadır.


DİĞER HABERLER