Dışişleri Bakanlığı, Avrupa'nın Geleceği Konferansı 3. Genel Kurul Toplantısına katıldıPazartesi, 24 Ocak 2022

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa'nın Geleceği Konferansı 3. Genel Kurul Toplantısına katıldı

Dışişleri Bakanlığı, 21-22 Ocak 2022 tarihlerinde Strazburg'daki Avrupa Parlamentosu'nda çevrimiçi formatta gerçekleştirilen Avrupa'nın Geleceği Konferansı 3. Genel Kurul Toplantısına katıldı. Tartışmalar, Avrupa vatandaş panellerinde kabul edilen Avrupa demokrasisi / değerleri ve hakları, hukukun üstünlüğü, güvenlik ve iklim değişikliği ve çevre /sağlık hakkında 90 tavsiye kararının yanı sıra bu konularla ilgili ulusal vatandaşlar panellerinde kabul edilen tavsiye kararlarına odaklandı.

Dışişleri Bakanlığı, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda hukukun üstünlüğü konusunda bir açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Georgiev tarafından temsil edildi. Georgiev, ülkemizin, hukukun üstünlüğüne, yargı reformuna, yolsuzlukla mücadeleye özel önem vererek, toplumlarımızın temelini oluşturan ortak Avrupa değerlerinin korunmasına özel önem verdiğine ve bu amaçla yargı makamlarının katılımıyla Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı’nda belirli taahhütlere yer verildiğine dikkat çekti. Bakan Yardımcısı, arzu edilen katma değerin ve sonuçların elde edilmesi için hukukun üstünlüğü alanında mekanizmaların örtüşmesinden kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Genel kurul toplantısına Avrupa'nın Geleceği Konferansı Yürütme Kurulu Eşbaşkanları Guy Verhofstadt (Avrupa Parlamentosu), AB Konseyi Fransa Dönem Başkanlığı adına Fransa Avrupa Birliği (AB) İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Dubravka Shuica başkanlık ettiler.

2022'nin ortalarına kadar önceden duyurulan 11-12 Mart, 25-26 Mart ve 8-9 Nisan tarihlerinde üç genel kurul toplantısı yapılması daha planlanıyor. AB Konseyi Fransa Dönem Başkanlığı, Avrupa'nın Geleceği Konferansı’nın siyasi sonuçlarını Mayıs 2022'de, muhtemelen 9 Mayıs Avrupa Günü'nde, konferansın resmi açılışından tam bir yıl sonra sunmayı planlıyor.


DİĞER HABERLER