DKSBT Başkanı İvanov: Gıda fiyatlarındaki artışın nedeni olumsuz iklim şartlarıSalı, 14 Eylül 2021

DKSBT Başkanı İvanov: Gıda fiyatlarındaki artışın nedeni olumsuz iklim şartları

Devlet Ticaret Borsaları ve Piyasalar Komisyonu (DKSBT) Başkanı Vladimir İvanov, temel gıda, mal ve hizmet fiyatlarındaki artışla ilgili BNT'ye verdiği demeçte, “Gıda fiyatlarındaki artışın nedeni olumsuz iklim şartlarıdır” diye kaydetti.

İvanov, eylül ayının ilk haftası itibariyle domates fiyatlarının geçen yılın seviyelerinde olduğuna ve biber, lahana ve salatalıkların da yüzde birkaç oranda daha pahalı olduğuna dikkat çekti. DKSBT Başkanı, “Şu anda lahana geçen yılki fiyatlara göre üç stotinka daha pahalı. Elma, limon ve şeftali fiyatları geçen yılki seviyesini koruyor. 14 Eylül'e kadar tüketici fiyat endeksi sepetinde yer alan ürünlerin fiyatlarındaki fark 6 leva. Olumsuz iklim şartları nedeniyle pazara biraz daha az miktarda ürün tedarik edildi ve meyve ve sebze fiyatlarında artış olması normal” dedi.

İvanov, “Eylül ayında genel olarak fiyatlarda istikrar korunuyor, ancak kullanılan ürünlere bağlı olarak turşu %5-10 arasında daha pahalı olacak. Pirinç ve bakliyat fiyatları düşüyor, fasulye fiyatı 2014 seviyelerinin altında, şeker fiyatı %3 arttı. Süt ürünleri fiyatlarında da %5 oranında artış var, yumurta ve tavuk fiyatları da aynı seviyede kalıyor ve 10 yıldır değişmiyor” diye belirtti.

İvanov, “Petrol fiyatı geçen yıla göre %40 değişti. Şu anda tarımda yüksek verim alındı, buğday ve ayçiçekte çok fazla verim elde edildi, bu nedenle ayçiçeği yağının ucuzlama eğilimi göstermesi bekleniyor” diye kanaat getirdi.

Devlet Ticaret Borsaları ve Piyasalar Komisyonu Başkanı, “Rekabetçi bir pazar ortamında oyunculara aşırı yük yüklenmesi, ürün fiyatlarına yansıyor. Diğer bir konu ise tüketicinin fiyat farkını görerek süreci kolayca ayarlayabilmesidir” dedi.

İvanov, “Bizler burada dengeli ve rekabetçi bir pazarın tadını çıkarıyoruz. Normal bir pazarımız var” diye ifade etti. 


DİĞER HABERLER