Doç. Çorbanov: Bulgar COVID-19 aşısı yeni yıla kadar hazır olacakCuma, 27 Kasım 2020

Doç. Çorbanov: Bulgar COVID-19 aşısı yeni yıla kadar hazır olacakBulgaristan Ulusal Televizyonu'nun (BNT) "Gün Başlıyor" programına konuk olan Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) Mikrobiyoloji Enstitüsü Deneysel İmmünoloji Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Andrey Çorbanov, Bulgar COVID-19 aşısının uygulanan planlara göre yeni yıldan önce hazır olacağını kaydetti. Gelecekteki aşının henüz test edilmediğini, çünkü etkili olduğunu göstermek için birçok teorik formulasyonlarının geliştirilmesi gerektiğini belirten bilim insanı, test etmek için gönüllülerin bulunduğunu ekledi.

Doçent, yeni tedbirlerle zararın en aza indirileceğine inanmıyor, çünkü Covid-19 hızla yayılıyor, ancak çoğu insan virüsle karşılaştığı için çok yakında potansiyel virüs taşıyıcılarının azalacağını umuyor.

Laboratuvar Müdürü, "Pozitif vakaların sayısı gerçek değil, çünkü birkaç kez test edilen birçok insan var, ancak sistem bunları bir kişinin test sonuçlarının pozitif çıkıncaya kadar testinin tekrar edilmesi olarak saymayıp yeni bir test olarak saymasından dolayı aslında yeni test sayısı yanlış bir şekilde yansıtılıyor, gerçekte yeni test sayısı daha az" dedi.

Çobanov'un ifadesine göre, asimptotik vakaların büyük sayıda olduğu göz önüne alındığında bu kişilerin test edilmediği ve bu nedenle onların koronavirüsü geçirip geçirmediğini bile bilmediğimiz unutulmamalı.

Doç. Çorbanov'un ifadesine göre, sağlık sistemindeki sorunların büyük bir kısmı, hastalığı çok ağır geçireceklerine inandırılmış koronavirüsten korkan insanların ve test sonucu pozitif çıkan her kişinin bir doktor tarafından durumunun izlenmesini istemesinden kaynaklanıyor.


DİĞER HABERLER