Doç. Dr. Kunçev: Kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu süresi çok uzun olacakPerşembe, 28 Mayıs 2020

Doç. Dr. Kunçev: Kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu süresi çok uzun olacakSağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, Ulusal Koronavirüs Kriz Masasının gazetecilere verdiği brifing sırasında, "Kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu çok uzun sürdürülecek" diye uyardı.
Doç. Dr. Kunçev, "Kısa bir süre içerisinde çok sayıda tedbiri kaldırabiliriz, ancak maske takmak, sık sık dezenfektan kullanmak ve kişisel hijyen kurallarına uymak gibi herkesin faaliyetlerini ilgilendiren temel tedbirler, özellikle kapalı alanlarda uzun süre uygulanacaktır" dedi.

Özel eğitim merkezlerinin açılması için ne zaman tavsiye verileceği sorulduğunda Doç. Dr. Kunçev, "Bu konuyu çok ciddi şekilde ele alıyoruz. Yasaklanmış faaliyetler listesinin uzun olmadığını biliyorsunuz. Bu hala onlardan biri. Bu tür değişikliklerin haziran başında gerçekleşmesi muhtemeldir" diye cevap verdi. Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi, "Ayrıca Kriz Masasının çalışmaları ve koronavirüs vakalarıyla ilgili bilgi sunma şekli de dahil olmak üzere daha ciddi bir yeniden yapılanmayı tartışıyoruz, çünkü vakalarda azalmaya doğru bir eğilimin istikrarlı olduğu açıktır" diye ekledi.

Doç. Dr. Kunçev, muhtemelen yabancı vatandaşların Bulgaristan'a girişlerinde 14 günlük karantina uygulamasının kaldırılmasının önerileceğini de belirtti. Böylece bölge sağlık müfettişliği yetkililerinin sınır kapılarında çok fazla zaman geçirmeyeceğini ve hizmet bölgelerinde olup yeni vakaların nasıl ortaya çıktığını izleyeceklerini kaydetti.

Yaz tatilleri ve denizde yüzmeye ilişkin soru sorulduğunda Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi, koronavirüsün deniz suyu yoluyla bulaşmadığını söyledi.


DİĞER HABERLER