Doç. Dr. Yüksel Özkan'ın Blagoevgrad Bölge Müftülüğüne yapılan saldırı hakkında kamuoyu açıklamasıSalı, 24 Şubat 2015

Doç. Dr. Yüksel Özkan'ın Blagoevgrad Bölge Müftülüğüne yapılan saldırı hakkında kamuoyu açıklamasıBulgaristan'da Müslümanlara ait ibadet yerlerine bugüne kadar birçok kez bu türde çirkin saldırılar düzenlenmiştir. Bu tip saldırılar "genellikle" aşırı unsurlar tarafından ülkedeki etnik azınlıkları provoke etmeye yönelik olarak yapılmaktadır.

Türk ve Müslüman Azınlık bugüne kadar bu tip kışkırtıcı hareketlere karşı olması gerektiği gibi meşru yollardan tepkisini göstermiştir. Başta Sayın Cumhurbaşkanı ve Hükümet olmak üzere ülkeyi yönetenlerden, bu tip saldırıların önlenmesi ve suçluların adalet mekanizması tarafından etkin bir şekilde cezalandırılmasını beklemektedir.

Bulgaristan'da yaşayan Türk ve Müslüman azınlık, Bulgaristan anayasasına saygısının bir gereği olarak; Bulgaristan idarecilerinin, aşırı unsurları yine Bulgaristan adalet sistemi içinde frenleyeceğini ve bu tip saldırıları önleyeceğini ummaktadır.

Türk ve Müslümanlara ait dini yapıları hedef alan saldırganlardan bazılarının yakalandığı halde soruşturma sırasında "oluşan maddi hasarın, ülkede çalışanlara ödenen aylık asgari ücretten düşük" olduğu gerekçesiyle suçlulara ceza verilmemiş olması, bu tip saldırıları teşvik etmektedir.

Bu tip saldırılar basit birer asayiş olayı olarak görülmemelidir ve bu saldırılar ülkedeki etnik ve dini barışı yok etme hedeflidir. Provokatörlerin bu menfi emellerine ulaşamaması için gerekli tedbirleri almak Bulgaristan'ı yönetenlerin görevidir.

Barış ortamının gıdası güvendir. Güven zedelenmemelidir.

Başta Blagoevgrad Bölge Müftülüğü olmak üzere Bulgaristan Cumhuriyeti Başmüftülüğümüze bağlı tüm din adamlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.

Bal-Göç ve BGF Genel Başkanı
Doç. Dr. Yüksel ÖZKAN


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER